ქართველი მომლოცველები ეწვივნენ უმე-ს კიევის მონასტრებსა და პოჩაევის ლავრას
მომლოცველები საქართველოდან, რომლებიც უკრაინაში ჩამოვიდნენ კიევის რუსეთის მართლმადიდებლობის 1033 წლისთავისადმი მიძღვნილ ღონისძიებებში მონაწილეობის მისაღებად, ეწვივნენ კიევის მონასტრებსა და მიძინების პოჩაევის ლავრას. ამის შესახებ გვატყობინებს უმე-ს საინფორმაციო-საგანმანათლებლო განყოფილება.
მგზავრობა აკურთხა საქართველოს კათოლიკოს პატრიარქმა ილია II. მიღება და მარშრუტის მიხედვით თანხლება უზრუნველყო უმე-ს მომლოცველთა ცენტრმა.
27 და 28 ივლისს სტუმრებმა საქართველოდან მონაწილეობა მიიღეს დიდ ლიტანიობაში და სადღესასწაულო ლიტურგიაში კიევ-პეჩორის ლავრაში, რომლის დროსაც უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ მოკითხვა გადასცა ქართული მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღოლს.
მომლოცველებმა მოილოცეს წმინდანები მღვიმეებში და ესტურმა კიევის ცენტრს მისი ტაძრებით, ხოლო 29 ივლისს ეწვია იონინის, ვედენის მონასტრებს და ასევე სავანეებს კიტაევოში, გოლოსეევსა და თეოფანიაში.
შემდეგ სმე-ს მორწმუნეები გაემართნენ მიძინების პოჩაევის ლავრაში და იქ სამი დღე გაატარეს, მონაწილეობა მიიღეს რა ღვთისმსახურებებში.
ადრე უმე-მ უარყო ხმები საქართველოს პატრიარქის უარზე ოფიციალურად გაეგზავნა დელეგაცია კიევში კიევის რუსეთის მართლმადიდებლობის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებებში მონაწილეობისთვის.