ვინ არის შემდეგი? როგორ ძირს უთხრის დმიტრუკისადმი მუქარა მთავრობისადმი ნდობას
ეს საფრთხეები სცილდება ჩვეულებრივ „სიძულვილის ენას“, რომელიც სამწუხაროდ უკრაინელებისთვისაა და წარმოადგენს მიმდინარე ბრძოლის სახიფათო ესკალაციას მათ შორის, ვინც ცდილობს დაიცვას უკრაინის ტრადიციული ღირებულებები და მათ, ვისაც სურს მათი განადგურება. თავად დიმიტრუკი თვლის, რომ „დღეს ჩვენს ქვეყანაში ყოველდღიურად ხდება ახალი საინფორმაციო ტერაქტები. ეს თავდასხმები მიზნად ისახავს არა მხოლოდ ჩვენი საზოგადოების განადგურებას, არამედ ხალხის ცნობიერებისა და ინტელექტის სრულ განადგურებას“.
სახალხო დეპუტატის თქმით, „ისინი ცდილობენ ჩვენი ხალხი გადააქციონ უნებისყოფო მასად, რომლითაც მანიპულირება ნებისმიერ შემთხვევაში შეიძლება“. ის დარწმუნებულია, რომ „ეს არ არის შემთხვევითი აფეთქებები, არ არის ცალკეული ინციდენტები. ეს არის მიზანმიმართული ქმედებები, რომლებიც ჯდება საერთო გეგმაში, გაანადგუროს ყველაფერი, რაც არ ჯდება ხელისუფლების დღის წესრიგში! ეს განსაკუთრებით ეხება მათ, ვინც გაბედავს ამ დღის წესრიგის წინააღმდეგ გამოსვლას ან ხალხის უფლებების დაცვას“.
არსებითად, როდესაც ვსაუბრობთ დიმიტრუკთან არსებულ ვითარებაზე, უნდა გვესმოდეს, რომ ეს არ ეხება მხოლოდ ერთი ადამიანის უსაფრთხოებას - ჩვენ ვსაუბრობთ ჩვენი ქვეყნის მომავალზე, ჩვენს უფლებებზე და ჩვენს საზოგადოებაზე. უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია ამ ბრძოლის ცენტრშია, უსამართლო დევნის წინაშე დგას, ხოლო ხელისუფლება თვალს ხუჭავს ექსტრემისტული ჯგუფებისგან მომდინარე რეალურ საფრთხეებზე.
რადიკალები: უკრაინის რეალური საფრთხე
მოდით ყველაფერს თავის სახელი დავარქვათ: ადამიანები, რომლებიც არტემ დმიტრუკს ემუქრებიან, ექსტრემისტები და აშკარა პროვოკატორები არიან. ეს ადამიანები ღიად აღძრავენ ძალადობას დმიტრუკზე და მოუწოდებენ მთელ ოჯახზე გამოცხადდეს ნამდვილი ,,ნადირობა’’. თავად დმიტრუკის თქმით, კარასმა „მისი სუსტი გონების საფუძველზე გადაწყვიტა, რომ მე დავასახელე მებრძოლები, რომლებიც კურსკის რეგიონში ახორციელებდნენ ოპერაციას! და ჩემზე ნადირობა გამოაცხადა. ის მპირდება, რომ ვინც „გამანეიტრალებს“ იქნება ეროვნული გმირი და ამაზე პასუხს არ აგებს“.
ეს არ არის მხოლოდ ექსტრემისტული რიტორიკის შემაშფოთებელი მაგალითი - ეს არის პირდაპირი საფრთხე საჯარო მოღვაწის უსაფრთხოებისთვის. და ამასთან დაკავშირებით ჩნდება კითხვა: სად არის ხელისუფლება? რატომ არ მიიღო ხელისუფლებამ დაუყოვნებელი ზომები მათ წინააღმდეგ, ვინც ღიად ახალისებს ძალადობას?
ამავდროულად, დმიტრუკი თვლის, რომ რადიკალები მხოლოდ მას არ ესხმიან თავს - ისინი თავს ესხმიან იმ ღირებულებებს, რომლებსაც ის იცავს. ისინი სძულთ ყველას, ვინც არ ჯდება მათ ვიწრო, სიძულვილით სავსე მსოფლმხედველობაში და მზად არიან გამოიყენონ მუქარა და ძალადობა, რათა გააჩუმონ ნებისმიერი მოწინააღმდეგე. ის ფაქტი, რომ ამ ადამიანებს შეუძლიათ ასე თავხედურად იმოქმედონ, სამართალდამცავი სტრუქტურებისგან ფაქტობრივად არანაირ პასუხს არ მიიღებენ, მეტყველებს ან ხელისუფლების უძლურებაზე, ან ჩვენს ქვეყანაში ექსტრემიზმის პირდაპირ წახალისებაზე.
ასეთ სრულიად გულდასაწყვეტ დასკვნებს გვაძლევს პრეზიდენტის ოფისის ხელმძღვანელის ანდრეი ერმაკის ტელეგრამ-არხი, რომელიც რადიკალების დამშვიდების ნაცვლად წერდა, რომ „ დღეს უკრაინაში არიან ისეთები, რომლებიც მზად არიან დაიცვან მოსკოვის ეკლესიის გავლენა, სცემენ ხალხს, ემუქრებიან სოციალურ ქსელებში, აქვთ სახალხო დეპუტატის სტატუსი, ეს არ არის ნორმალური. და ეს არ ეხება თავისუფლებას, არამედ სხვა რამეს. ჩვენმა საზოგადოებამ უკვე გაიარა ერთიანობის ყველა გამოცდა. აქ არ იქნება ეკლესიის განხეთქილება და მუქარაც“.
ანუ, როდესაც რადიკალები დმიტრუკის სიკვდილს ითხოვენ, ეს ნორმალურია, მაგრამ როდესაც დმიტრუკი წერს, რომ "ყოველ მეორე დღეს დადის ველოსიპედით ოდესაში ჯანმრთელობის შესანარჩუნებლად" და კარასს შეუძლია მოვიდეს და გადაიღოს მასთან ფოტო, ეს არის მუქარა და ეს, ერმაკის თქმით, "არანორმალურია". აქ კომენტარის გაკეთებაც კი არ არის საჭირო.
ნებისმიერ შემთხვევაში, სანამ რადიკალებს დაუსჯელად მოქმედების უფლება აქვთ, უკრაინაში თავს შედარებით უსაფრთხოდ ვერავინ გრძნობს. უფრო მეტიც, სახალხო დეპუტატის დმიტრუკის თქმით, ფაქტობრივად, „კარასის პუბლიკაციები არის კიდევ ერთი მტკიცებულება სისტემატური მუშაობისა, რათა გაანადგუროს განსხვავებული აზრი“. მას სჯერა, რომ „მოწოდებები, დაიპყროთ სალოცავები, გაანადგუროთ ისინი, ვინც პროტესტს გამოხატავს - ეს ყველაფერი მოწმობს ამ საქმის მასშტაბებსა და სიღრმეზე“ და „ადამიანები, როგორებიცაა კარასი, შტერნენკო, ლაჩენი და სხვები, მხოლოდ პაიკები არიან ამ თამაშში, რომლებიც ასრულებენ „დიდების“ ნება, რომლებიც ასევე ცდილობენ გაანადგურონ უკრაინა და ჩვენი საზოგადოება.
აშკარაა, რომ მიზანმიმართული კამპანია მიმდინარეობს დემოკრატიული უფლებებისა და თავისუფლების შელახვის მიზნით, ისევე როგორც მათი, ვინც მხარს უჭერს მათ, ხოლო ჩვენი ქვეყნისთვის რეალური საფრთხეები იგნორირებულია.
ხელისუფლება ვერ იცავს თავის ხალხს?
უკრაინის მთავრობის წარუმატებლობა (თუ სურვილის არ ქონა?) დაიცვას არტემ დმიტრუკი არის ნათელი მაგალითი იმისა, რომ მისი ფართო მარცხი - ან არ სურდა - დაიცვას თავისი მოქალაქეები. მის მიმართ მრავალი მუქარის მიუხედავად, დმიტრუკის მოთხოვნა დაცვის შესახებ უპასუხოდ დარჩა. მან საკმაოდ ნათლად აჩვენა ერთ-ერთ საჯარო განცხადებაში, რომ ზოგიერთი ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფი შეეცადა მის განეიტრალებას და ემუქრებიან მათ ოჯახს: „მე და ჩემი ოჯახის წევრებს ყოველდღიურად გვემუქრებიან სიკვდილით!“
თუმცა, მიუხედავად ამ სერიოზული მუქარისა, ხელისუფლებამ აბსოლუტურად არაფერი გააკეთა. უფრო მეტიც, დმიტრუკის, როგორც სახალხო დეპუტატის თხოვნაც კი, რომ მისთვის კანონით მოთხოვნილი დაცვა (!) ყოფილიყო. „როდესაც რეალური საფრთხის გათვალისწინებით, მინდოდა გამომეყენებინა ჩემი და ოჯახის წევრების დაცვის უფლება, უარი მითხრეს! უარი მივიღე უმაღლესი სახელმწიფო ორგანოების და ხელისუფლების ზეწოლის გამო!“ - წერს სახალხო დეპუტატი.
და ეს ვითარება მხოლოდ მენეჯმენტის წარუმატებლობა კი არ არის, არამედ დემოკრატიისა და მოქალაქეთა უსაფრთხოების ძირითადი პრინციპების ღალატია, რასაც სახელმწიფომ მხარი უნდა დაუჭიროს. ეს, არსებითად, მისი მთავარი ფუნქციაა.
მაგრამ ჩვენი ხელისუფლება, ნაცვლად იმისა, რომ ებრძოლოს რადიკალების რეალურ საფრთხეებს, თავის ენერგიას უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის აკრძალვაზე ამახვილებს.
ყველაზე გასაკვირი ის არის, რომ ეს ყველაფერი გამართლებულია „ეროვნული უსაფრთხოების“ საჭიროებით, მაგრამ, როგორც მართებულად აღნიშნავს დიმიტრუკი, ეს სხვა არაფერია, თუ არა დაფარული მცდელობა დათრგუნოს პირები, ვინც იცავს ტრადიციულ ღირებულებებს და არ ეთანხმება მიმდინარე პოლიტიკური დღის წესრიგს.
თვალთმაქცობა და ეროვნული უსაფრთხოება
არგუმენტი, რომ უმე საფრთხეს უქმნის ეროვნულ უსაფრთხოებას, სასაცილოა, როდესაც ხელისუფლების უმოქმედობის გვერდით განთავსდება რეალური რადიკალების წინააღმდეგ, რომლებიც იმუქრებიან უკრაინელი დეპუტატის მოკვლით. თუ ეროვნული უსაფრთხოება მართლაც პრიორიტეტი იქნებოდა, მთავრობა მობილიზებდა მთელ თავის რესურსებს, რათა დაეპატიმრებინა და დაესაჯა ისინი, ვინც ღიად აღძრავს ძალადობასა და სიძულვილს. ამის ნაცვლად, ჩვენი ხელისუფლება ახორციელებს ზეწოლას უმე-ზე, რომლის წარმომადგენლების აბსოლუტურ უმრავლესობას არაფერი გაუკეთებია ცუდი ან ცუდი, გარდა ღმერთისა და მილიონობით უკრაინელის სულიერი მოთხოვნილებების მსახურებისა.
აქედან შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ ხელისუფლების ქმედებები (და მათი უმოქმედება) ბევრს მეტყველებს იმაზე, თუ სად არის მისი ნამდვილი პრიორიტეტები. რეალური საფრთხის აღმოფხვრის გარეშე, ხელისუფლება, ფაქტობრივად, საშუალებას აძლევს ექსტრემიზმს აყვავდეს, ამავდროულად ანადგურებს სწორედ იმ ინსტიტუტებს, რომლებიც უკრაინული საზოგადოების საფუძველს წარმოადგენდა არც ისე დიდი ხნის წინ და რისთვისაც ხალხი მიდიოდა მაიდანზე.
რისი გაკეთება შეგვიძლია?
რას ნიშნავს ეს? რომ ხელისუფლება ღალატობს საკუთარ ხალხს. და ასეთი ღალატის ფონზე, ცხადი ხდება, რომ ჩვენ ვერ დავეყრდნობით სახელმწიფო უწყებებს ჩვენს დასაცავად. ეს ნიშნავს, რომ ჩვენ უნდა ავიღოთ საქმეები საკუთარ ხელში, ერთად დავიცვათ ჩვენი რწმენა და ჩვენი უფლებები.
არტემ დმიტრუკის საქმე მხოლოდ მისი ბრძოლა არ არის; ეს არის ბრძოლა ყველასთვის, ვინც აფასებს მათ რწმენას, მათ რწმენას და უფლებას იცხოვროს ძალადობისა და განსხვავებული აზრის გამო დევნის გარეშე.
უპირველეს ყოვლისა, ჩვენ უნდა დავუჭიროთ მხარი ღვთის მსახურს არტემს. ის უკვე იყო დიდი საფრთხის წინაშე, ვიდრე უბრალო ადამიანს შეუძლია, და ჩვენ უნდა დავრწმუნდეთ, რომ ის მარტო არ დარჩება ამ ყველაფრის წინაშე. თუ ხელისუფლება ვერ იცავს მას, იქნებ ჩვენი ეკლესიის თანამორწმუნე-მოხალისეებმა შეძლონ ამის გაკეთება? დმიტრუკი არ უნდა დარჩეს მარტო, როგორც ეს, სამწუხაროდ, ახლა ხდება ჩვენს ბევრ და-ძმასთან, რომლებიც დევნას განიცდიან თავიანთი პოზიციის გამო.
გარდა ამისა, იქნებ, თუ ხელისუფლებას არ ესმის დიმიტრუკის ხმა, მაშინ მისმა ამომრჩევლებმა, ანუ ხალხმა, უნდა აიმაღლონ ხმა? მაგალითად, ჩვენ შეგვიძლია წამოვიწყოთ პეტიციები, რომ დადგეს იმ პირების პასუხისმგებლობა, ვინც ემუქრება დმიტრუკს.
ჩვენ გვაქვს სრული უფლება მოვითხოვოთ მათი დაუყონებლივ დაპატიმრება და დევნა. იმიტომ, რომ კანონი ყველასთვის თანაბრად უნდა იყოს გამოყენებული და ვინც ძალადობისკენ მოუწოდებს უნდა დაისაჯოს.
მდგომარეობა, რომლის წინაშეც ვდგავართ (რადგან თუ დმიტრუკი ჩვენი ძმაა ქრისტეში, მაშინ მისი პრობლემები ჩვენი პრობლემებია) სერიოზულია, მაგრამ ჩვენ არ ვართ უძლურები. გაერთიანებით, ერთმანეთის მხარდაჭერით და დუმილზე უარის თქმით შეგვიძლია დავიცვათ ჩვენი რწმენა, ჩვენი უფლებები და ჩვენი ეკლესია. არტემ დმიტრუკის ბრძოლა ჩვენი ბრძოლაა. მისი გამბედაობა რადიკალური საფრთხეების წინაშე არის შთაგონება და მაგალითი ყველა ჩვენგანისთვის.
ჩვენ შეგვიძლია დავიცვათ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია, შეგვიძლია და უნდა მოვითხოვოთ, რომ მთავრობამ მიიღოს რეალური ზომები მათ წინააღმდეგ, ვინც რეალურ საფრთხეს უქმნის უკრაინულ საზოგადოებას, დემოკრატიას და სიტყვის თავისუფლებას. ჩვენი რწმენა, ჩვენი თავისუფლება და ჩვენი მომავალი მასზეა დამოკიდებული. ნუ იქნებით გულგრილი იმის მიმართ, რაც ხდება, რადგან მხოლოდ ერთად შეგვიძლია დავძლიოთ ჯოჯოხეთის ყველა ძალა, რომელიც დღეს ჩვენს, ჩვენი ეკლესიასა და ჩვენი საყვარელი ქვეყნის მომავლის წინააღმდეგ აღმართულია.
ПЦУ-ში საოცარი სასწაულების შესახებ: როგორ იქცევიან ФСБ-ს თანამშრომლები პატრიოტებად
პცუ-ს აქვს საოცარი ნიჭი. “კრემლის აგენტი” უპც-დან გადასვლის შემდეგ მყისიერად გადაიქცევა “პატრიოტად”. სერაფიმე საროველი ხდება უკრაინელი, ხოლო რუსული ენა და პასპორტი РФ - სრულიად მისაღებია.