მს სსუგ უფროსი და იერუსალიმის პატრიარქი თეოფილე ამანში ერთმანეთს შეხვდნენ
2021 წლის 5 აგვისტოს მოსკოვის საპატრიარქოს საგარეო საეკლესიო ურთიერთობების განყოფილების უფროსი, ვოლოკოლამის მიტროპოლიტი ილარიონი (ალფეევი) შეხვდა იერუსალიმისა და სრულიად პალესტინის პატრიარქ თეოფილე III-ს , იუწყება მს სსუგ-ს პრეს-სამსახური.
შეხვედრა შედგა იორდანიის დედაქალაქ ამანში.
«მს სსუგ მეთაურმა მის უწმინდესობას მოსკოვის პატრიარქის გულითადი მოკითხვა გადასცა. საუბარი შეეხო საერთო ინტერესის მქონე ბევრ თემას, მათ შორის მსოფლიოში არსებულ მდგომარეობას კორონავირუსის პირობებში და მისი მოგვარების გზებს, რომლებიც ეკლესიის ჩვეულებრივ ცხოვრებაზე ახდენს ზეგავლენას», – ნათქვამია მს სსუგ-ს განცხადებაში.
შეხვედრას აგრეთვე ესწრებოდა მოსკოვის საპატრიარქოოს საგარეო საეკლესიო ურთიერთობების განყოფილების მდივანი დეკანოზი იგორ იაკიმჩუკი.
ადრე მჟკ წერდა, რომ რუსეთის საპატრიარქო იმედს გამოთქვამს, რომ კარანტინის მოხსნის შემდეგ იქნება შეხვედრა  «ამანის ფორმატში».
ნარდეპი: ხელისუფლება სწავლობს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სტატუსს რუსული დოკუმენტების მიხედვით
ნიკიტა პოტურაევმა განაცხადა, რომ ლავროვმა «ჩააგდო» მიტროპოლიტი ონუფრი თავისი განცხადებებით, რომლებიც მხარს უჭერენ უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიას (УПЦ).