კონსტანტინოპოლის საპატრიარქო დუმენკოსთან შეხვედრით უკმაყოფილოა
მჟკ-მ საკუთარი წყაროებიდან შეიტყო კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს დელეგაციისა და მეუ-ს ხელმძღვანელი ეპიფანე დუმენკოს შეხვედრის რამდენიმე დეტალი.
22 აგვისტოს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს დელეგაცია, კანადის უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიტროპოლიტის, ვინიპეგის მთავარეპისკოპოსი ილარიონის, პისიდიის მიტროპოლიტი იობის და საპატრიარქო დიაკონი ეპიფანეს (კამიანოვიჩი) შემადგენლობით შეხვდა ეპიფანე დუმენკოს.
მჟკ-ს წყაროს ცნობით ფანარის წარმომადგენლებმა დაასკვნეს, რომ დუმენკოს შეხვედრა ფორმალური იყო და მისი ყველა განცხადება-დეკლარაციული ხასიათის.
გარდა ამისა, შეხვედრის დაწყებამდე უკრაინის კონსტანტინოპოლის პატრიარქის ეგზარქოსს, კომანის ეპისკოპოს მიქაელს კონფლიქტი ჰქონდა მეუ-ს ხელმძღვანელის რეზიდენციის დაცვასთან.
დაცვამ არ ისურვა ფანარის იერარქის შენობაში შეშვება იმ მოტივით, რომ ის „შეხვედრის მონაწილეთა სიაში არ იყო“. სკანდალის შემდეგ ეპისკოპოს მიხაილს დუმენკოსთან საუბარში მონაწილეობის უფლება მიეცა.
მჟკ-ს თანამოსაუბრემ ყურადღება გაამახვილა იმ ფაქტზეც, რომ სუფრის თავთან იჯდა მეუ-ს ხელმძღვანელი, რამაც აჩვენა მისი დამოკიდებულება „დედა ეკლესიის“ იერარქების, როგორც ქვეშევრდომების მიმართ.
შეხვედრის შედეგებმა არ დააკმაყოფილა კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს იერარქები, იტყობინება მჟკ-ს წყარო.
მჟკ-მ დაწერა, რომ პატრიარქმა ბართლომემ დუმენკოს სთხოვა ეცნობებინა თემებს შორის ძალადობრივი დაპირისპირების მასშტაბის შესახებ უმე-დან მეუ-ზე "გადასვლის" დროს.