გენერალურმა პროკურორმა სახალხო დეპუტატ დიმიტრუკს ბრალი წაუყენა
უკრაინის სახალხო დეპუტატს არტემ დიმიტრუკს ბრალს სდებენ სამართალდამცავზე და სამხედროზე თავდასხმაში. სახალხო დეპუტატის გვარი შეტყობინებაში არ არის მითითებული, მაგრამ ბუნდოვან ფოტოზე მისი ამოცნობა შესაძლებელია.
„გენერალურმა პროკურორმა უკრაინის ამჟამინდელ სახალხო დეპუტატს შეატყობინა ბრალდების შესახებ, სამართალდამცავ და სამხედრო პირთა ჯგუფზე თავდასხმისთვის, ცეცხლსასროლი იარაღის ქურდობის მცდელობის, მსხვერპლისთვის სხეულის დაზიანებისა და ხულიგნობისთვის“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ეჭვმიტანილის ქმედებები კვალიფიცირებულია უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის შემდეგი მუხლებით:
ნაწილი. 1 სტატია. 28, ნაწილი. 2 სტატია. 345 – სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლისთვის სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებასთან დაკავშირებით პირთა ჯგუფის მიერ განზრახ მიყენებული სხეულის მსუბუქი დაზიანება; ნაწილი. 2 სტატია. 15, ნაწილი. 1 სტატია. 28, ნაწილი. 1 სტატია. 262 – ცეცხლსასროლი იარაღის მოპარვის მცდელობა ადამიანთა ჯგუფის მიერ.
არტემ დიმიტრუკმა კომენტარი გააკეთა ვითარებაზე და თქვა: ”გენერალურმა პროკურატურამ შემატყობინა ეჭვი ”სამართალდამცავ ოფიცერზე და სამხედროზე თავდასხმების შესახებ”. ფაქტობრივად, ახალი არაფერი. ხელისუფლება აგრძელებს ნადირობას მათზე, ვინც არ ეთანხმება რეჟიმს. დიახ, სხვათა შორის, არანაირი ეჭვმიტანილის ცნობა არ მიმიღია. და ყველა ეს საქმე აბსოლუტურად გაყალბებული და გამოგონილი ამბავია“.
როგორც მჯკ იტყობინება, სახალხო დეპუტატმა დმიტრუკმა განაცხადა, რომ ციხეში ჩაგდება სურთ უმე-ის დაცვის გამო.