ეშმაკი და ათეისტები ისარგებლებენ უმე-ს აკრძალვით - მეუ-ს სასულიერო პირი
მეუ-ს სასულიერო პირმა იაროსლავ იასენეცმა თავის ფეისბუქ- გვერდზე ისაუბრა №8371 კანონის მიღებაზე და თქვა, რომ მისი ერთ-ერთი შედეგი იქნება ეკლესიის შემცირება, სადაც აღესრულება ჩვენი გადარჩენისთვის აუცილებელი საიდუმლოებები. მისი თქმით, ეს მხოლოდ ათეისტებს და ეშმაკს აწყობს.
სასულიერო პირის თქმით, უმე არ შეიძლება იყოს სრულად აკრძალული.
”ჩვენ არ გვაქვს საკმარისი სული, რომ დავშალოთ ისინი, როგორც ბერძენი კათოლიკეები 1946 წელს. მე არ ვარ დემოკრატი, მაგრამ არც მე ვარ ასეთი მეთოდების დიდი მომხრე“, წერს იასენეცი და აღნიშნავს, რომ ეს კანონიც არ შეიძლება განხორციელდეს, რადგან ის „ ზედმეტად ართულებს არსებულ კანონებს“.
მეუ-ს სასულიერო პირი სვამს კითხვას: თუნდაც რამდენიმე ათეული ან ასობით ეკლესია წაართვან უმე-ს და დაიხუროს პოჩაევის ლავრა, რა იქნება შემდეგ?
„ოდესღაც გვეგონა, რომ ლავრას წართმევა დიდი გამარჯვება იყო, „მოსკოვი მღვდლები“ გამოვყარეთ და ახლა კარგად ვიცხოვრებთ. რა არის პრაქტიკაში? ძმები თითქმის არ არიან, მრევლი ძალიან ცოტაა და მსოფლიოში კანონიერი მფლობელები გახდნენ კომუნისტური ნარჩენების შთამომავლები - მუზეუმის მუშაკები, ვისთვისაც ტაძარი "რელიგიური ნაგებობაა", ხოლო წმინდა ნაწილები "მუზეუმის ექსპონატია". სამუშაო დღეებში ლიტურგია არ აღევლინება, სატრაპეზო ეკლესია საკონცერტო დარბაზად არის გადაქცეული, გამოქვაბულები კი დაკეტილია“, - დასძენს იაროსლავ იასენეცი.
მან ასევე გაიხსენა სიტუაცია დესიატინის მონასტერთან დაკავშირებით, სადაც განადგურდა წირვა-ლოცვის ადგილი.
”და რამდენი ეკლესია გადაეცა მეუ-ს, სადაც ახლა არ არის რეგულარული მსახურება, რადგან უბრალოდ არ არის საკმარისი სასულიერო პირები? ამავდროულად, ხალხი კვლავ მიდის ეკლესიებისთვის ადაპტირებულ შენობაში, სადაც მსახურობენ უმე-ის მღვდლები. რატომ? რას ვაკეთებთ არასწორად, მედიის მთელი მხარდაჭერა და მთავრობის დახმარება? სად არის ჩვენი მონასტრები, რატომ არის ასე ცოტა? სად არის მონაზვნები ახალ ლავრაში?...“, განავრცობს სასულიერო პირი.
მისი თქმით, არ არის უკრაინა, არც ჩვენი საზოგადოება და არც ჩვენი არმია, რომელიც სარგებლობს ეკლესიაში იმ ეკლესიების რაოდენობის შემცირებით, სადაც აღესრულება ჩვენი გადარჩენისთვის აუცილებელი საიდუმლოებები და რომელსაც ყველა სხვა ეკლესია აღიარებს.
„ეშმაკი იმარჯვებს. გლობალური ხელისუფლება გაიმარჯვებს. დასავლელი ათეისტები იმარჯვებენ. გამარჯვებულები იქნებიან ათეისტები და მოდერნისტები, ხსნისა და მარადიული სიცოცხლის უდიდესი მტრები. მაგრამ ეს ნამდვილად არ შემატებს რაიმე უპირატესობას მეუ-ს“, - ასკვნის მეუ-ს წარმომადგენელი.
როგორც მჟკ წერდა, მეუ-ს სასულიერო პირმა თქვა, რატომ არის მიუღებელი ეკლესიების დანგრევა და ამით გახარება.