ზელენსკიმ უპასუხა უმე-ის დასაცავად გამოსული პაპის სიტყვებს
27 აგვისტოს უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ კომენტარი გააკეთა რომის პაპ ფრანცისკის განცხადებებზე, რომელმაც შეშფოთება გამოხატა უკრაინაში მიღებულ 8371 კანონთან დაკავშირებით, რომლის მიღების შემთხვევაში შესაძლოა აკრძალოს უმე-ის საქმიანობა.
ზელენსკიმ ხაზი გაუსვა საინფორმაციო სივრცის მნიშვნელობას და მის გავლენას რელიგიურ ინსტიტუტებზე, მათ შორის ვატიკანზე. „ვატიკანი არ არის გამონაკლისი. პაპ ფრანცისკეს განცხადებები განსხვავებული იყო. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ არ დავკარგოთ კავშირი არც ვატიკანთან და არც იტალიასთან“, - აღნიშნა მან პრესკონფერენციაზე „უკრაინა 2024. დამოუკიდებლობა“ ფორუმის შეჯამების შემდეგ.
სანდო საინფორმაციო სივრცისთვის ბრძოლის აუცილებლობაზე საუბრისას, ზელენსკიმ დასძინა: „როგორც კი გააკეთებთ საინფორმაციო მუშაობაში, ყველაფერი ივსება რუსული ინფორმაციით. ამაზე საათის მექანიზმივით მუშაობენ... ეკლესია მათთვის ძლიერ მუშაობს საზღვარგარეთ“.
როგორც მჟკ იტყობინება, 25 აგვისტოს რომის პაპმა ფრანცისკემ გამოთქვა შეშფოთება იმის გამო, რომ უკრაინაში მორწმუნეებს, სავარაუდოდ, არ ეძლევათ საშუალება ილოცონ „ეკლესიაში, რომელსაც თავად ანიჭებენ უპირატესობას“.