The Times-მა გამოაქვეყნა უმე-ის იერარქის სტატია დევნის შესახებ
The Times-ის ბრიტანულმა გამოცემამ გამოაქვეყნა ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტი თეოდოსის სტატია, სადაც ის მკვეთრად აკრიტიკებდა უკრაინის პარლამენტის მიერ მიღებულ N 8371 კანონპროექტს. სტატიის თარგმანს გთავაზობთ არხი «Перший козацький».
სტატიაში მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მიუხედავად დასავლეთში ბევრი მიიჩნევს უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის რუსეთთან ომში გმირად, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მილიონობით მორწმუნე ასე არ ფიქრობს, რომელიც სულიერ სახლია უკრაინელი ხალხისთვის ათასი წლის განმავლობაში.
მიტროპოლიტმა აღნიშნა, რომ კანონპროექტი N8371 ქმნის საკანონმდებლო საფუძველს უმე-ის აკრძალვისთვის და იძლევა რელიგიური მიზეზების გამო უდანაშაულო მოქალაქეების კოლექტიური დასჯის საშუალებას. მან უმე-ზე თავდასხმა აღწერა, როგორც "სასჯელი განსაწმენდელის სახით", რომელიც უკვე შეეხო ბევრს, მათ შორის მასაც.
„უმე-ზე თავდასხმა პუტინის მარიონეტად ყოფნის შორეული მოტივებით არ არის ერთადერთი სასტიკი ქმედება. ეს არის სასჯელი განსაწმენდელის სახით, რითაც უკვე ბევრმა განიცადა“, - ნათქვამია სტატიაში.
მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ ასევე ისაუბრა მორწმუნეებზე თავდასხმებზე, უკანონო გათავისუფლებაზე და კერძო სახლებში ლოცვის შესაძლებლობის ჩამორთმევაზე. მისი თქმით, „ეკლესია განიცდის მუდმივ და მიზანმიმართულ რეპრესიებს ხელისუფლების ყველა დონისგან“.
„ჩემი რწმენისა და ეკლესიის წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულების შესახებ მზაობის გამო, მთავრობისგან მზარდი სასჯელი მემუქრება. სისხლის სამართლის საქმეები დაუყოვნებლივ აღიძვრება მათ მიმართ, ვინც გაბედავს წინააღმდეგობის გაწევას რელიგიური წმენდისთვის“, - აღნიშნა უმე-ის იერარქმა.
მიტროპოლიტ თეოდოსის წინააღმდეგ უკვე აღძრულია ხუთი სისხლის სამართლის საქმე იმ ქადაგებისთვის, რომლებშიც იგი ანუგეშებდა დევნილ ქრისტიანებს. მან ასევე განაცხადა, რომ თითქმის წელიწადნახევარი იმყოფებოდა შინაპატიმრობაში და სამჯერ იმყოფებოდა წინასწარ პატიმრობაში, ხოლო მისი სახლი ოთხჯერ გაჩხრიკა საიდუმლო პოლიციამ.
მიტროპოლიტი თეოდოსი ხაზს უსვამს, რომ ხელისუფლების მიერ გავრცელებული ცრუ ბრალდებები უმე-ისა და მისი მღვდლების წინააღმდეგ არის მანიპულაცია, რომელიც მიზნად ისახავს ეკლესიის შიდა მტრად წარმოჩენას. „უმე არასოდეს ყოფილა ჩართული პოლიტიკაში და გეოპოლიტიკაში, ჩვენ ორიენტირებული ვართ მხოლოდ სულიერ საკითხებზე. ჩვენ უკრაინის მოქალაქეები ვართ და ჩვენი ეკლესია არ არის უკრაინის სახელმწიფოს მტერი“, - დაასკვნა მან.
როგორც მჟკ იტყობინება, გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს სესიაზე სიტყვით გამოსვლისას, ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ გამოაცხადა რელიგიური ორგანიზაციებისა და უმე-ის მორწმუნეების უფლებების დარღვევა და ასევე ცალკე გაამახვილა ყურადღება უმე-ს მიტროპოლიტებისა და მორწმუნეების წინააღმდეგ აღძრული სისხლის სამართლის საქმეებზე, მათი განცხადებებისთვის სხვა კონფესიების არაკანონიკურ ბუნებაზე, მორწმუნეთა უფლებების დარღვევაზე.
ТЦК გაიტაცა კიდევ ერთი მღვდელი ტერნოპოლის ეპარქიიდან
Буковინის მორწმუნეები მონაწილეობდნენ მრავალათასიან ჯვრის მსვლელობაში სუჩავაში
ლოცვითი პროცესიამ ქალაქის ქუჩებში გაიარა წმინდა მოწამე იოანე სუჩაველის წმინდა ნაწილებით.
Баумейстер: ბოევიკების ქმედებები ჩერნოვცში — ეს დანაშაულია
ფილოსოფოსმა განაცხადა, რომ ჩერნოვცებში მებრძოლების მოქმედებები შედარებადია რუსეთის აგრესიასთან.
РПЦЗ-ის მეთაურმა მიულოცა მიტროპოლიტ ონუფრის ანგელოზის დღე
რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის საზღვარგარეთის ეპარქიის პირველი იერარქი მიულოცა მიტროპოლიტ ონუფრის ზეციური მფარველის დღე.
ნარდეპმა მოუწოდა იდენტიფიცირება და პასუხისმგებლობის დაკისრება პცუ-ს მებრძოლებზე
დეპუტატი მიიჩნევს, რომ მსურველებმა, რომლებიც ჩხუბს აპირებენ, უნდა წავიდნენ ფრონტზე ან სპორტში, და არა მშვიდობიან მოქალაქეებზე თავდასხმა.