ერთი წლის წინ ფანარმა აუხსნა დუმენკოს, როგორი უნდა იყოს მეუ-ს წესდება
1 სექტემბერს, მეუ-სთან დაახლოებული გამოცემის რედაქტორებმა გამოაქვეყნეს 2023 წლის 26 ივლისით დათარიღებული წერილის არაოფიციალური თარგმანი უკრაინულ ენაზე, რომელიც კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომეოსმა მისწერა ეპიფანეს (დუმენკოს). აღნიშნულია, რომ წერილი ადრესატებს გადაეცა 27 ივლისს ჩატარებული მეუ-ს „საბჭოს“ წინა დღეს და ეხებოდა, კერძოდ, როგორი უნდა იყოს ამ სტრუქტურის წესდება.
პატრიარქმა ბართლომემ ეპიფანეს წერილზე საპასუხოდ უთხრა, თუ როგორ შეიძლება ფუნდამენტური დოკუმენტების მიღება.
„...ასევე შეგვატყობინეთ თქვენი განზრახვის შესახებ, რომ ერთ დოკუმენტში დაადასტუროთ სხვადასხვა დებულებები და აქტები უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წესდების დებულებების შესასრულებლად. ჩვენ ვაფასებთ თქვენს წერილში მოცემულ განმარტებებს ამ საკითხთან დაკავშირებით და გამოვხატავთ დიდ კმაყოფილებას თქვენი ცალსახა განცხადებით, რომ ავტოკეფალიის ტომოსი და თქვენი ეკლესიის წესდება არანაირად არ ირღვევა ამ დოკუმენტის ცალკეული დებულებებით, რომლებიც მიღებულ იქნება მომავალ საბჭოზე. ჩვენ ასევე სიამოვნებით ვკითხულობთ პრეამბულაში, რომ ეს ნორმები შეესაბამება ტომოსს და ქარტიას“, - ნათქვამია მის პასუხში.
გარდა ამისა, კონსტანტინოპოლის ეკლესიის წინამძღვარი რეკომენდაციას იძლევა აღნიშნულ დებულებაში „სასარგებლო“ განმარტებების შეტანის შესახებ.
„იგივე სულისკვეთებით და ინტერპრეტაციაში რაიმე შესაძლო ბუნდოვანების თავიდან აცილების მიზნით, ჩვენ სასარგებლოდ მივიჩნევთ ამ დოკუმენტში შევიტანოთ სტატიის საბოლოო ვერსია, რომელიც ნათლად მიუთითებს, რომ „ამ რეგლამენტის მუხლები ინტერპრეტირებული იქნება ღიად. ავტოკეფალიის ტომოსისა და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ქარტიის, ხოლო შეუთანხმებლობის შემთხვევაში ამ ორი დოკუმენტის ნორმებს უმაღლესი ძალა ექნება“, - წერს ის ეპიფანეს.
გამოცემის ცნობით, ფანარის ხელმძღვანელმა ანალოგიურად მიმართა ამ საბჭოს სხვა მონაწილეებსაც. „თუმცა, როგორც ჩვენმა რედაქტორებმა უშუალოდ საბჭოს მონაწილეებისგან იციან, პატრიარქ ბართლომეოსგან მსგავსი არაფერი წაუკითხავთ მეუ-ს საბჭოში“, - ნათქვამია შეტყობინებაში.