ელენსკიმ პირობა დადო, რომ არ დაეყრდნობა რმე-ს დოკუმენტებს უმე-ის საკითხთან დაკავშირებით
უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის ხელმძღვანელმა, ვიქტორ ელენსკიმ განუცხადა, თუ როგორ განსაზღვრავს სახელმწიფო უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიასა და რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას შორის კავშირების გაწყვეტას. მისი აზრით, უმე-ის ხელმძღვანელობამ შესაბამისი ოფიციალური განცხადებები უნდა გააკეთოს. ამის შესახებ ელენსკიმ Ukrinform-თან ინტერვიუში განაცხადა.
კანონი პირდაპირ წერს, რომ მათ შეუძლიათ წარადგინონ განცხადება, რომ უმე ტოვებს რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას, მისი ეპისკოპოსები ტოვებენ საეპისკოპოსოს, სინოდს, სინოდალურ კომისიებს - და ჩვენ ამით ვიხელმძღვანელებთ და არა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის განცხადებებით. “, - აღნიშნა ელენსკიმ.
როგორც მჟკ იტყობინება, რადას კომიტეტის ხელმძღვანელმა, პოტურაევმა, ახალი კანონპროექტის ფონზე უმე-ს მიმართვ მოთხოვნები გამოთქვა.