კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს სინაქსმა დაგმო "რუსული სამყაროს" იდეოლოგია
1-დან 3 სექტემბრამდე სტამბოლში პატრიარქ ბართლომეოს თავმჯდომარეობით კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს იერარქთა სინაქსისი გაიმართა. ფანარის ვებგვერდის ცნობით, შეხვედრა მოიცავდა ხუთ თემატურ სესიას.
ერთ-ერთ მათგანზე განიხილეს ეგრეთ წოდებული „რუსული სამყაროს“ თეორია.
„იერარქებმა ცალსახად დაგმეს ეს იდეოლოგია და ეკლესიის გარდაქმნა საერო ინსტიტუტად, ასევე მისი გამოყენება სახელმწიფო ინტერესების ხელშეწყობისთვის და ომი, რომელიც გრძელდება უკრაინაში რუსეთის ფედერაციის არაპროვოცირებული შემოჭრის შემდეგ სუვერენული სახელმწიფოს ტერიტორიაზე. “- ნათქვამია განცხადებაში.
როგორც მჟკ წერდა, მოსალოდნელი იყო, რომ სინაქსისში მონაწილეობას მიიღებდა 130-დან 150-მდე არქიეპისკოპოსი, მიტროპოლიტი და ეპისკოპოსები მთელი მსოფლიოდან, მათ შორის ე.წ. საბერძნეთის ახალი ქვეყნების მიტროპოლიტები (ეს არის საბერძნეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის იერარქების თითქმის ნახევარი), რომლებიც ექვემდებარებიან კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს.
მანამდე უმე-ის იერარქმა შეაფასა „რუსული სამყაროს“ იდეოლოგიის განმარტება 8371 კანონში.
პოჩაევისა და სვიატოგორსკის ლავრებში აღნიშნეს ღვთისმშობლის მიძინება
მონასტრები ლოცვით აღნიშნეს ტაძრის დღესასწაული.
პერეიასლავში ბულდოზერებით მონასტრის მახლობლად ბერების საფლავები გაანადგურეს
ქალაქის მერის წინააღმდეგ უკვე შეტანილია განცხადებები უკრაინის გენერალურ პროკურატურასა და კულტურის სამინისტროში, მისი ქმედებების სამართლებრივი შეფასების მოთხოვნით.