ფილარეტი თანახმაა შეხვდეს ფანარიონის მეთაურს, მხოლოდ როგორც პატრიარქი
ლიკვიდირებული უმე (კ)კს მეთაური მოხარული იქნებოდა შეხვედროდა კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომეს, როდესაც ის ჩამოვა უკრაინაში მხოლოდ როგორც "კიევის პატრიარქი". ამაზე ფილარეტ დენისენკომ თქვა კომენტარში PavlovskyNews - ს ტელეგრამ-არხზე.
მან აღნიშნა, რომ ხელისუფლების წარმომადგენლებისგან უკრაინის დამოუკიდებლობისა დღისადმი მიძღვნილ დღესასწაულზე მოწვევა არ მიუღია, თუმცა სიხარულით მიიღებს მასში მონაწილეობას, თუ მას მაინც მოიწვევენ.
ღვთისმსახურებაზე, რომელსაც ჩაატარებს პატრიარქი ბართლომე კიევში სოფიის ტაძარში მეუ-ს მეთაურთან ერთად, ფილარეტი ასევე არ მოიწვიეს.
ჟურნალისტებს მან განუცხადა, რომ მხარს უჭერს ფანარიონის მეთაურის ვიზიტს უკრაინაში და სიხარულით შეხვდებოდა, მაგრამ მხოლოდ როგორც "კიევის პატრიარქი".
"ჩვენ არ მივიღებთ მონაწილეობას მასთან (პატრიარქი ბართლომე,-რედ.) ერთად ღვთისმსახურებაში. მაგრამ არა იმიტომ, რომ არ გვინდა, არამედ იმიტომ, რომ მან ჩვენ ამ ღვთისმსახურებაზე არ დაგვპატიჟა. უფრო სწორად არა ბართლომე გვპატიჟებს, არამედ მიტროპოლიტი ეპიფანე. შეხვედრა ჩვენზე არაა დამოკიდებული, არამედ პატრიარქ ბართლომეზე, თუ მას ექნება სურვილი შემხვდეს როგორც კიევის პატრიარქი, მე ძალიან მოხარული ვიქნები. მაგრამ ეჭვი მეპარება, რომ მას ექნება ასეთი სურვილი",-დაასკვნა დენისენკომ.
ადრე მჟკ წერდა, რომ ფანარიონის მეთაურის მეუ-ს "მღვდლებთან" მსახურებაზე აკრძალეს მიტრის დახურვა, ასევე დაავალდებულეს  პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტები ჰქონოდათ.