ამერიკელი კათოლიკეების მხოლოდ 31% ესწრება მესას ყოველკვირეულად
ახალი EWTN News/RealClear Opinion Research გამოკითხვა ავლენს შემაშფოთებელ ტენდენციებს ამერიკელ კათოლიკეებს შორის, იუწყება CNA. კათოლიკეების მხოლოდ 31% ესწრება მესას ყოველკვირეულად, ხოლო 12% ესწრება მესას ყოველდღიურად ან კვირაში ერთხელ. ახალგაზრდები ყველაზე აქტიურად ესწრებიან მესას: 18-29 წლის კათოლიკეების 17% და 30-39 წლის ასაკის 22% ესწრება მესას ყოველდღიურად ან კვირაში ერთხელ, მაშინ როცა ეს მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად დაბალია უფროს ასაკობრივ ჯგუფებში.
40-49 წლის ადამიანებში ეს მაჩვენებელი 6%-ს შეადგენს, 50-59 წლამდე 7%-ს, 60-69 წლამდე 9%-ს, ხოლო 70 წელზე უფროსი ასაკის ადამიანებში 13%-ს.
ევქარისტიაში ქრისტეს ნამდვილი ყოფნის რწმენა ასევე დაბალია: შეერთებულ შტატებში კათოლიკეების მხოლოდ 52%-მა განაცხადა, რომ სწამს. მამაკაცებში ეს მაჩვენებელი ოდნავ მეტია - 56%, ხოლო ქალებში - 49%.
გამოკითხულთა 16% თვეში ერთხელ მაინც მიდის აღსარებაზე, რაც შარშანდელზე მეტია. თუმცა, კათოლიკეების 18%-მა აღიარა, რომ არ დადის აღსარებაზე, ხოლო 24% ამას წელიწადში ერთხელ მაინც აკეთებს.
კვლევამ ასევე დაადგინა, რომ კათოლიკეების 39% ცდილობს დაიცვას ეკლესიის სწავლებების უმეტესობა, რაც უფრო მაღალია, ვიდრე მათ, ვინც იღებს ყველა სწავლებას (28%) ან მხოლოდ ზოგიერთ მათგანს (20%). 18–29 წლის ახალგაზრდა კათოლიკეებს შორის, დაახლოებით მესამედმა (29%) განაცხადა, რომ ისინი ეთანხმებიან ეკლესიის ყველა სწავლებას, რაც ოდნავ აღემატება 70 წელს გადაცილებულ კათოლიკეებს.
როგორც მჟკ იტყობინება, ლანჩიანო-ორტონას მთავარეპისკოპოსის რომაელი კათოლიკე მღვდლები 2024 წლის ზაფხულში ყოველ კვირას აწყობდნენ ლგბტ მასებს პლაჟებზე.