ადვოკატმა ვვედენსკის მონასტერში ჩატარებული ჩხრეკის შედეგებზე ისაუბრა
უმე-ის იურისტები დეკანოზი ნიკიტა ჩეკმანი და მამა არისტარქე. ფოტო: скриншот видео t.me/nikita_chekman
2024 წლის 18 სექტემბერს კიევ-პეჩერის ლავრის ადვოკატმა, დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა ისაუბრა უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის მიერ კიევის ვვედენსკის მონასტერში ჩატარებული ჩხრეკის შედეგებზე. ტელეგრამ-არხზე გამოქვეყნებულ ვიდეოში მღვდელმა თქვა, რომ ჩხრეკა დასრულდა და მონასტერმა მუშაობა განაახლა.
ადვოკატის თქმით, უუს-მ ჩხრეკა ორ სისხლის სამართლის საქმესთან დაკავშირებით ჩატარდა. საერთო ჯამში, დეპარტამენტის თანამშრომლები ხელმძღვანელობდნენ ოთხი გადაწყვეტილებით ამ ჩხრეკის ჩასატარებლად.
„სბუ-ს თანამშრომლებმა მონასტრის ყველა შენობა დაათვალიერეს. ჩხრეკისას მონასტრის ორ ბერს ჩამოართვეს მობილური ტელეფონები, კომპიუტერი და ფლეშ დრაივები. ახლა მონასტერი ჩვეულ რეჟიმში ფუნქციონირებს, წირვა-ლოცვა შესრულებულია გეგმის მიხედვით“, - განაცხადა მამა ნიკიტამ.
მან დასძინა, რომ ვედენის მონასტრის ძმების მხარდასაჭერად მრავალი ადვოკატი, კერძოდ კიევის რეგიონის ადვოკატთა საბჭოს წარმომადგენლები მივიდნენ.
„მადლობა ყველა ადვოკატს მხარდაჭერისთვის, ყველა იმ ადამიანს, ვინც ლოცულობს დამცველთა გუნდისთვის, ილოცეთ წმინდა მონასტრისთვის“, - დასძინა სასულიერო პირმა.
როგორც მჟკ წერდა, ადვოკატმა ნიკიტა ჩეკმანმა ადრე იუწყა ვვედენსკის მონასტერში ჩხრეკის მიმდინარეობის შესახებ.