სახალხო დეპუტატმა დატოვა პარტია ქალაქისთვის შეპტიცკის გადარქმევის გამო
სახალხო დეპუტატმა იური კამელჩუკმა გადაწყვიტა დაეტოვებინა პარტია ,,ხალხის მსახური’’ მას შემდეგ, რაც პარლამენტმა მხარი დაუჭირა 300-ზე მეტი დასახლებისთვის სახელის გადარქმევას. დეპუტატმა გააკრიტიკა რადას ხელმძღვანელობის გადაწყვეტილება, შეეცვალათ თავისი მშობლიური ქალაქის - ჩერვონოგრადის სახელი შეპტიცკიზე (უბკე-ის მიტროპოლიტის ანდრეი შეპტიცკის პატივსაცემად). ამის შესახებ მან Facebook-ის საკუთარ ანგარიშზე განაცხადა.
„გუშინ ფრაქციების კულუარული შეხვედრა გაიმართა. დღეს სახელმწიფო ადმინისტრაციის კომიტეტის სხდომა გავმართეთ. გუშინდელი რეზოლუცია 333 დასახლებას მოიცავდა. დღეს არის 328. კიდევ ხუთი იქნება განხილული. სამწუხაროდ, ჩერვონოგრადი მათ შორის არ იყო“, - წერს ის.
კამელჩუკმა აღნიშნა, რომ რეზოლუციის განხილვისას სიტყვის მიცემა ითხოვა, მაგრამ მისი მიმართვა იგნორირებული იყო.
„და, იცით, ვაღიარებ კიდეც, რომ საზოგადოება მზად იყო შეგუებოდა სახელის შეცვლის პროცესს, მაგრამ ერთი პირობით - ამ პროცესში საზოგადოების ჩართულობა მომხდარიყო. მაგრამ მრავალრიცხოვანი მიმართვისა და ათასობით ხელმოწერის სანაცვლოდ, დემოკრატია დაბალ დონეზეა?”
მისი თქმით, „ანდრეი შეპტიცკი ძალიან პატივსაცემი და ავტორიტეტული ფიგურაა. ჩერვონოგრადის ქუჩას მისი სახელი დიდი ხნის წინ ეწოდა. მე კი ამ ქუჩაზე ვარ დარეგისტრირებული. მაგრამ ამ შემთხვევაში ისტორიული ფიგურა გახდა ქალაქისა და უმაღლეს საბჭოში გაუმჭვირვალე პროცესების მძევალი“.
სახალხო დეპუტატმა განაცხადა, რომ „ვერ დაეთანხმება „ხალხის მსახურის“ ხელმძღვანელობის ამ დამოკიდებულებას და ამის გამო თანამდებობის დატოვების შესახებ განცხადება დაწერა.
როგორც მჟკ წერდა, ადრე უკრაინის პრეზიდენტის აპარატის ხელმძღვანელმა ანდრეი ერმაკმა ვატიკანის სახელმწიფო მდივანთან, კარდინალ პიეტრო პაროლინთან სატელეფონო საუბარში ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „უკრაინელი ხალხი ელოდება“ უბკე-ის ყოფილი ხელმძღვანელის ანდრეი შეპტიცკის ნეტარად შერაცხვას.
თუმცა, იად ვაშემის ჰოლოკოსტის მემორიალურმა ინსტიტუტმა გაიხსენა, რომ შეპტიცკი მიესალმა ნაცისტ ოკუპანტებს და მისმა „მოდუს ოპერანდმა ხელი შეუწყო უკრაინელების შემოსვლას ებრაული ოჯახების მკვლელთა რიგებში“.