ქრისტიანები დევნის წინააღმდეგ: ისტორია და თანამედროვეობა
მართლმადიდებლობის ისტორია სავსეა მაგალითებით, როდესაც გარე ძალები ცდილობდნენ ეკლესიის განადგურებას. თუმცა, ყოველ ჯერზე, ღვთის რწმენის, სამღვდელოებისა და საერო პირების თავმდაბლობისა და გამძლეობის წყალობით, ეკლესია არა მხოლოდ ურყევი რჩებოდა, არამედ ძლიერდებოდა.
სახარებაში ნათქვამია, რომ ჯოჯოხეთის კარიბჭე არ გაიმარჯვებს ეკლესიაზე. ჩვენ ძალიან ხშირად ვფიქრობთ, რომ თუ ეს ასეა, მაშინ დევნისა და ზეწოლის დროს არაფრის გაკეთება არ არის საჭირო. თუმცა, ეს მოსაზრება მცდარია. იმის გამო, რომ, მიუხედავად წინასწარმეტყველებების ურყევი ბუნებისა და ღმერთის ძალისა, მორწმუნეები გარედან არ უნდა აკვირდებოდნენ მოვლენებს და საჭიროების შემთხვევაში, დაიცვან სალოცავები და მართლმადიდებლური რწმენა. ასეთი მაგალითები ბევრია ეკლესიის ისტორიაში.
ბოლო მოვლენები ტრანსკარპატების რეგიონში, სადაც ხალხი ტერიტორიული დასაქმების ცენტრის (TRC) თანამშრომლების მიერ დაკავებულ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მღვდლების დასაცავად გაერთიანდა, არის ერთ-ერთი მაგალითი, როდესაც უბრალო ხალხმა აჩვენა ერთიანობის ძალა და მნიშვნელობა. ჭეშმარიტებისთვის ბრძოლის მშვიდობიანი მეთოდები.
მღვდლების დაკავება და მორწმუნეების რეაქცია
2024 წლის სექტემბერში ტრანსკარპატიაში მომხდარმა ფაქტმა საზოგადოების ფართო რეაქცია გამოიწვია. უმე-ის ორი მღვდელი საბუთების შემოწმების საბაბით TCC-ის თანამშრომლებმა დააკავეს. ეს დაკავება რიგითი მორწმუნეების მიერ (და არა მხოლოდ) მაშინვე იქნა აღქმული, როგორც უკანონო და უსამართლო, რადგან ეს მოხდა კანონის ყველა ნორმისა და ადამიანის უფლებების დარღვევით. გარდა ამის, ჩვენ ვსაუბრობდით უმე-ის მღვდლებზე. ყოველივე ამის შემდეგ, აშკარაა, რომ ერთ-ერთი მიზეზი, რის გამოც მათი „მობილიზება“ სცადეს, იყო ეკლესიისადმი მათი კუთვნილება, რომელიც, სახელმწიფო ხელისუფლების თვალსაზრისით, ამ დროისთვის უკანონოა.
გარდა ამისა, ცხადია, რომ ასეთი ქმედებები ხშირად მორწმუნეების დაშინებას ისახავს მიზნად. ანუ ადგილობრივ ხელისუფლებას სურდა ეჩვენებინა, რომ ეკლესიის წინააღმდეგ ბრძოლის მეთოდები ყველაზე რადიკალური იქნებოდა.
თუმცა მორწმუნეების რეაქცია სრულიად მოულოდნელი იყო მათთვის, ვინც ცდილობდა უმე-ის სამღვდელოების უკანონო მობილიზებას. შიშისა და სასოწარკვეთის ნაცვლად, უბრალო გულგრილობის ნაცვლად, მორწმუნეები შეიკრიბნენ თავიანთი მღვდლების დასაცავად. მათი საქციელი მაგალითი და  ნათელი მტკიცებულება გახდა იმისა, რომ ხალხის სიძლიერე, მათი შეუპოვრობა და ღმერთის რწმენა შეიძლება იყოს გადამწყვეტი ფაქტორი ჭეშმარიტებისა და სამართლიანობისთვის ბრძოლაში.
ერთობა ლოცვაში და... მოქმედებაში
მღვდლები 22 სექტემბერს, საღმრთო ლიტურგიის დასრულებისთანავე დააკავეს ამიერკარპატების რაიონის სოფელ იზაში, ღვთისმშობლის მიძინების ტაძრის ტერიტორიაზე. როდესაც ამის შესახებ ცნობილი გახდა, ხალხმა მაშინვე დაიწყო ლოცვა და მშვიდობიანი პროტესტი ადგილობრივი სამხედრო აღრიცხვისა და გაწვევის ოფისის წინ. ხალხი მუხლმოდრეკილი და ევედრებოდა ღმერთს ჭეშმარიტების ზეიმისთვის, ასევე მიმართეს ხელისუფლებას მღვდლების განთავისუფლების თხოვნით.
განსაკუთრებით აღვნიშნავთ, რომ საპროტესტო აქციებმა მშვიდ ვითარებაში ჩაიარა. სიტუაცია უკიდურესად დაძაბული იყო, მაგრამ მორწმუნეებმა გამოიჩინეს მოთმინება და თავმდაბლობა, არ გასცდნენ კანონის ზღვარს და მიჰყვნენ წმინდა წერილის სიტყვებს: „ნეტარ არიან მშვიდობისმყოფელნი, რამეთუ ისინი ღვთის ძეებად იწოდებიან“ (მათე 5:9).
დიახ, მათ გადაკეტეს გზა, შემდეგ მივიდნენ სამხედრო აღრიცხვისა და გაწვევის შენობასთან, მაგრამ ჩვენ არ გვინახავს ძალადობა, აგრესია. პირიქით, სოფელ იზას მორწმუნეებმა ლოცვის და კანონის დაცვის მოთხოვნით ხელისუფლებისადმი მტკიცე მიმართვის გზა აირჩიეს.
ეს არ ნიშნავს იმას, რომ თავიდანვე ბევრი ხალხი იყო. არა, პირველი საპროტესტო აქცია ათეულმა ადამიანმა მოაწყო. მაგრამ მოგვიანებით მათ სხვებიც შეუერთდნენ. საღამოს კი სოფლისა და მიმდებარე ტერიტორიის რამდენიმე ასეული მცხოვრები ხელისუფლებისგან მათი მოთხოვნების შესრულებას ელოდა.
დაახლოებით საღამოს 10 საათზე მღვდლები გაათავისუფლეს. რატომ მოხდა ასე?
ეკლესიის დაცვის ისტორიული მაგალითები
იზაში მომხდარი ინციდენტი ბევრ სხვა ისტორიულ მაგალითს გვახსენებს, როდესაც ხალხი ეკლესიის დასაცავად ადგა. ერთ-ერთი ასეთი მაგალითია ქრისტიანობის პირველი საუკუნეების მოწამეთა ისტორია, როდესაც მორწმუნეები, დევნის მიუხედავად, აგრძელებდნენ რწმენის დაცვას. ხალხი კატაკომბებში,  საკუთარ სახლებში ლოცულობდნენ, მხარს უჭერდნენ ერთმანეთს და არ აიღეს იარაღი სიმართლის დასაცავად. რადგან მათ ესმოდათ, რომ ქრისტიანთა მთავარი იარაღი საერთო ლოცვაა. შედეგად, სწორედ ეკლესიამ დაამარცხა ძლიერი რომის იმპერია.
წმიდა პავლე მოციქული გვასწავლიდა: „არა ბოროტებით, არამედ სიკეთით სძლიე ბოროტებას “ (რომ. 12,21). და ეს გაკვეთილი მეორდება ეკლესიის ისტორიაში.
კიდევ ერთი თვალსაჩინო მაგალითია საბჭოთა კავშირში მართლმადიდებელთა დევნა. 1917 წლის რევოლუციის შემდეგ უკვე პირველ წლებში გაირკვა, რომ ხელისუფლება ყველაფერს გააკეთებდა ეკლესიის დასანგრევად. მაგრამ თუ ეკლესიის დევნის პირველი ხუთი წელი ქაოტური იყო, ხასიათდებოდა სისხლიანი ძალადობის და სასულიერო პირების მკვლელობების ცალკეული შემთხვევები, მაშინ 1922 წლიდან დევნა სისტემად გადაიქცა. ეკლესიის წინააღმდეგ ფართომასშტაბიანი ბრძოლის მიზეზი იყო კანონი „საეკლესიო ფასეულობების ჩამორთმევის შესახებ“, რომლის თანახმად, ბოლშევიკები მოითხოვდნენ მორწმუნეებს დაეტოვებინათ ყველა ძვირფასი ნივთი (წმინდა ჭურჭელი, სასწაულმოქმედი ხატების ხატები, ზარები, კიბორჩხალები. რელიქვიები) "მშიერი ვოლგის რეგიონის" სასარგებლოდ.
პატრიარქმა ტიხონმა, ლენინის მთავრობის ამ განკარგულების კომენტირებისას, აღნიშნა, რომ წმინდა ჭურჭლის „კონფისკაცია“ „ეკლესიის თვალსაზრისით არის სასულიერო აქტი“. „ჩვენ არ შეგვიძლია დავამტკიცოთ ეკლესიებიდან ამოღება, თუნდაც ნებაყოფლობითი შემოწირულობით, წმინდა საგნების, რომელთა გამოყენება არ არის ლიტურგიკული მიზნებისთვის, აკრძალულია საყოველთაო ეკლესიის კანონებით და ისჯება მის მიერ, როგორც სასულიერო პირი - საერო პირი მისგან განკვეთით. , სამღვდელოება განდევნით (სამოციქულო კანონი 73, ორმაგი საეკლესიო კრება, წესი 10)“, - წერს ის თავის გაგზავნაში.
მოლოტოვისადმი მიწერილ წერილში ლენინი წერდა, რომ „აუცილებელია საეკლესიო ფასეულობების კონფისკაცია ყველაზე მრისხანე და დაუნდობელი ძალით, ყოველგვარი წინააღმდეგობის ჩახშობის გარეშე“.
მაგრამ... 1922 წლის 15 მარტს, შუიაში, აღფრთოვანებული მორწმუნეების დიდი რაოდენობა გამოვიდა ქალაქის აღდგომის ტაძრის წინ, რათა გამოეხატა პროტესტი ხელისუფლების ქმედებების მიმართ. მათ ცეცხლი გაუხსნეს. მორწმუნეების მხრიდან 22 ადამიანი დაშავდა, მათგან ოთხი დაიღუპა.
და მეორე დღეს, ამ მოვლენასთან დაკავშირებით, ბოლშევიკებმა გადაწყვიტეს შეეჩერებინათ ტაძრების ჩამორთმევა. ადგილობრივებს გაუგზავნა დეპეშა: „...პოლიტბიურო მივიდა დასკვნამდე, რომ საეკლესიო ფასეულობების ჩამორთმევის ორგანიზების საკითხი ჯერ არ მომზადებულა და გადადებას საჭიროებს...“.
ანუ სისხლისმსმელ და დაუნდობელ ბოლშევიკ მანიაკებსაც მშვენივრად ესმოდათ, რომ უძლურნი იყვნენ ხალხის ერთიანობის წინაშე. სწორედ ამ მიზეზით გადაწყვიტა ლენინმა ყველაფერი გაეკეთებინა მორწმუნეთა წინააღმდეგობის გასატეხად. ის წერდა: „რაც მეტი რეაქციული ბურჟუაზიისა და რეაქციული სასულიერო პირის დახვრეტას მოვახერხებთ ამ შემთხვევაში, მით უკეთესია“. ლენინი დაჟინებით მოითხოვდა ეკლესიის წინააღმდეგ საბოლოო და დაუყონებლივ ანგარიშსწორებას: „ახლა აუცილებელია ამ საზოგადოებას ჭკუა ვასწავლოთ, რათა რამდენიმე ათეული წლის განმავლობაში ვერ გაბედონ რაიმე წინააღმდეგობაზე ფიქრიც კი“. და, უნდა ითქვას, რომ მათ საწადელს მიაღწიეს. ჯერ იერარქია დააშინეს, მერე მღვდლები და მერე ხალხი. მიტროპოლიტმა სერგიმ მიიღო საბჭოთა ხელისუფლების სამარცხვინო დეკლარაცია ეკლესიისადმი ერთგულების შესახებ და 1939 წლისთვის ეკლესია განადგურების პირას იყო.
შედეგი: მშვიდობიანი პროტესტის გამარჯვება
ტრანსკარპატიაში მღვდლების დაკავების შემთხვევაში, სახალხო მცდელობამ განაპირობა ის, რომ მღვდლები გაათავისუფლეს 22 სექტემბრის საღამოს. ხუსტის ეპარქიამ მადლობა გადაუხადა ყველას ლოცვისა და მხარდაჭერისთვის და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ეს ღონისძიება მორწმუნეების აქტიური პოზიციისა და სამართლიანობისთვის მშვიდობიანი ბრძოლის წყალობით გახდა შესაძლებელი. ეს ნიშნავს, რომ ყველაზე რთულ სიტუაციებშიც კი მშვიდობიანი გზით შეიძლება გამარჯვება.
ეკლესიის დღევანდელი დევნა შეიძლება გამოვლინდეს სხვადასხვა გზით: ღია რეპრესიებიდან ეკლესიის დისკრედიტაციის მცდელობამდე და სასულიერო პირებსა და მორწმუნეებზე ზეწოლამდე. თუმცა, მნიშვნელოვანია გვახსოვდეს, რომ თითოეული ჩვენგანი პასუხისმგებელია ჩვენი რწმენისა და სულიერი ფასეულობების დაცვაზე. იზაში მღვდლების დაკავების შემთხვევა გვეუბნება, რომ ეკლესიას ყოველთვის სჭირდება მორწმუნეების მხარდაჭერა. თუ ჩვენ ვიქნებით ერთიანნი ჩვენს რწმენაში და ქმედებებში, მაშინ ვერანაირი დევნა ვერ შეძლებს ეკლესიის გატეხვას.
სწორედ ამიტომ მიგვაჩნია, რომ ამიერკარპათიაში უმე-ის სასულიერო პირების „მობილიზაციის“ ამბავი არ არის მხოლოდ ეპიზოდი, არამედ მნიშვნელოვანი გაკვეთილი ყველა მორწმუნესთვის. მან აჩვენა, რომ ხელისუფლება უძლურია ხალხის ერთიანობის წინაშე, რომლის ძალა მდგომარეობს არა აგრესიაში ან ძალადობაში, არამედ ერთიანობაში და რწმენაში. ხალხმა, ვინც მღვდლების მხარდასაჭერად იდგა, მშვიდობიანად შეძლეს სამართლიანობის მიღწევა და ეს ყველა ჩვენთაგანის მაგალითია.
როგორც ძველ დროში, ასევე დღეს, ლოცვას, მშვიდობიან ქმედებებსა და ჭეშმარიტების რწმენას შეუძლია სასწაულების მოხდენა. "თუ ღმერთი ჩვენთანაა, ვინ შეიძლება იყოს ჩვენს წინააღმდეგ?" (რომ. 8:31). ეს კითხვა დღესაც აქტუალურია: თუ ჩვენ ერთიანნი ვიქნებით ჩვენს რწმენაში და ეკლესიის დაცვაში, მაშინ ვერც ერთი გარე ძალები ვერ დაგვამარცხებენ.
რადგან როდესაც ადამიანები ერთიანდებიან თავიანთი სულიერი ფასეულობების დასაცავად, მათ შეუძლიათ ბევრი რამის მიღწევა. და აქ მხოლოდ ერთი რამ არის მნიშვნელოვანი - სიძნელეების წინაშე არ დაიხიოთ უკან, არამედ გააგრძელოთ გზა რწმენითა და ლოცვით.