აშშ-ში პროტესტანტები ხურავენ ეკლესიებს ხელმძღვანელობის ლგბტ პოლიტიკის გამო
პრო-ლგბტქ დემონსტრანტები ქრე-ის ყოველწლიური სინოდის კრებასთან, მიჩიგანი, 2023 წლის 14 ივნისი. ფოტო: Грейс Буллер
ბოლო რამდენიმე თვის განმავლობაში, ქრისტიანული რეფორმირებული ეკლესიის სინოდის შეკრების შემდეგ, კალვინის უნივერსიტეტში, მიჩიგანის შტატში, პროტესტანტული კონფესიების ორი ათეული ეკლესია ლგბტ თემის გამო ემზადება დასახურად, იუწყება RNS.
გამოცემის თანახმად, 2024 წლის ივნისში თავის სინოდზე, ქრისტიანულმა რეფორმირებულმა ეკლესიამ დაავალა თემებს, რომლებიც არ უჭერენ მხარს ლგბტ დღის წესრიგს, მოინანიონ და დაიცვან აღიარებითი შეხედულებები ამ საკითხთან დაკავშირებით. ზოგიერთმა მათგანმა რელიგიური ორგანიზაციის დატოვება გადაწყვიტა.
ჩრდილოეთ ამერიკის ქრისტიანული რეფორმირებული ეკლესიის სულ მცირე ორი ათეული ეკლესია დენომინაციასთან კავშირის გაწყვეტის პროცესშია ლგბტ საკითხებთან დაკავშირებით მის მზარდი მკაცრი პოზიციის გამო.
მიჩიგანის ფარგლებს გარეთ, კიდევ 15 ეკლესია გეგმავს დენომინაციის დატოვებას, რომელიც მოიცავს დაახლოებით 1000 ეკლესიას შეერთებულ შტატებსა და კანადაში.