ეპისკოპოს ლონგინის შვილები გათავისუფლდნენ ტდც-დან, - მედია
მიტროპოლიტი ლონგინი და მორწმუნეები ტდც-ის შენობასთან ჩერნივცში. ფოტო: скриншот YouTube-канала «Банченский Монастырь»
4 ოქტომბერს, ბანჩენის მიტროპოლიტმა ლონგინმა (ჟარი) განაცხადა, რომ მისი ვაჟები ძალით წაიყვანეს ტერიტორიული დაკომპლექტების ცენტრის თანამშრომლებმა. ეპისკოპოსი მივიდა სტრუქტურის შენობასთან, ჩაწერა ვიდეო გზავნილი პრეზიდენტ ზელენსკის მიმართ, შემდეგ ასობით მორწმუნე მოვიდა ეპისკოპოსის მხარდასაჭერად. ტელეგრამ-არხის " «Перший козацький»" ცნობით, მიტროპოლიტის შვილები გაათავისუფლეს მეორე დღეს.
„ძმებო და დებო, კარგი ამბავი გვაქვს! ჩვენი ინფორმაციით, ეპისკოპოს ლონგინის შვილები, რომელთა ძალით მობილიზებაც სცადეს ჩერნივცში, გაათავისუფლეს! მადლობა ღმერთს, სამართლიანობა აღსრულდა!” - ნათქვამია შეტყობინებაში.
ჟურნალისტების თქმით, განთავისუფლება მხოლოდ ეპისკოპოსის გაბედული და მყარი პოზიციისა და მთელი მართლმადიდებელი საზოგადოების მხარდაჭერის წყალობით გახდა შესაძლებელი.
"მადლობა ასობით და ათასობით მართლმადიდებელ უკრაინელს, რომლებიც გაერთიანდნენ და ერთად დადგნენ სამართლიანობისა და მათი უფლებების დასაცავად!" - ნათქვამია განცხადებაში.
როგორც მჟკ წერს, ეპისკოპოსის თქმით, ტერიტორიული დაკომპლექტების ცენტრის თანამშრომლების მიერ გატაცებულ მამაკაცს ორი მცირეწლოვანი შვილი ჰყავს, ცოლი კი 9 თვის ორსულია.