სახალხო დეპუტატმა დაავალდებულა ეკლესია გადავიდეს გრიგორიანულ კალენდარზე
სახალხო დეპუტატმა ვიქტორ ბალოგამ დაავალდებულა ეკლესია გადავიდეს გრიგორიანულ კალენდარზე, რომ ჩამოშორდნენ „რუსულ სამყაროს“ და შობა და აღდგომა „მთელ ცივილიზებულ სამყაროსთან“ ერთად აღნიშნონ.
ამის შესახებ ბალოგამ დაწერა თავის Facebook გვერდზე.
„ის, რომ ქვეყანას ჭირდება მსოფლმხედველობის შეცვლა, კერძოდ, ინგლისურის სწავლის დაწყება საბავშვო ბაღიდან, და არა მარტო ინგლისურის - ეს ეჭვგარეშეა. აგრეთვე ისიც, რომ „რუსულ სამყაროს“ ჩამოშორება კირილიცის შეცვლით ლათინურით, უფრო სწრაფად მოხდებოდა. მაგრამ ასეთი რთული საკითხები ბევრ დროს მოითხოვს, თაობების შეცვლის დონეზე. ამასთან ერთად, არის ისეთი რამ, რაც შეიძლება გაკეთდეს დღესვე, ყოველგვარი გადადების გარეშე. მაგალითად, სახელმწიფო დონეზე უნდა მოხდეს საეკლესიო დღესასწაულების სინქრონიზაცია გრიგორიანულ კალენდართან, რომ მთელ ცივილიზებულ სამყაროსთან ერთად აღვნიშნოთ შობა, აღდგომა და სხვა ქრისტიანული თარიღები. მით უმეტეს, რომ პირველი ნაბიჯები ამ მიმართულებით უკვე გადაიდგა და საზოგადოებამ ეს სრულიად უმტკივნეულოდ აღიქვა“, - განაცხადა ბალოგამ.
როგორც მანამდე მჟკ იუწყებოდა, უკრაინის ნაციონალური უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს მდივანი კირილიცაზე უარის თქმის მომხრეა.