რფ სსს განაცხადეს მეუ-ს აღიარების მიზნით ეკლესიის მიმართ ზეწოლაზე
რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მეთაურმა სერგეი ლავროვმა თქვა, რომ ზოგიერთ ადგილობრივ ეკლესიებზე აქტიური ზეწოლა მიდის, რათა აიძულონ ისინი აღიარონ მეუ,  და მოუწოდა "თავი დაანებონ ეკლესიას". ამაზე მან თქვა 2021 წლის 10 სექტემბერს  სოჭში გამართულ ფორუმზე, როდესაც პასუხობდა ჟურნალისტების შეკითხვებს, იუწყება რფ საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური საიტი.
მინისტრმა აღნიშნა, რომ მეუ-ს წარმოქმნის უკან დგას აშშ, რომლის მიზანია ძირი გამოუთხაროს მსოფლიო მართლმადიდებლობის პოზიციებს და "ამას განსაკუთრებით არც მალავენ". მისი სიტყვებით, არის ინფორმაცია მცდელობაზე შეიქმნას ასეთივე არაკანონიკური სტრუქტურა ბელორუსში, ასევე მან შეახსენა სიტუაცია ჩერნოგორიაში, სადაც "პრეზიდენტი ჯუკანოვიჩი  <...>  შეეცადა  პრობლემები  შეექმნა თავისი ხელისუფლებისთვის, და ამასთან ერთად ეჩვენებინა თავისი ამერიკელი და სხვა დასავლელი კოლეგებისთვის, როგორ არის ის მზად ებრძოლოს მართლმადიდებლობას".
ფანარიონის მეთაური "პირდაპირ დამოკიდებულია აშშ-სგან", დაამატა სერგეი ლავროვმა, და ახლა ზოგიერთ ეკლესიას "გადაუგრიხეს ხელები", რათა აღიარონ მეუ-ს მეთაური ეპიფანე.
"ბერძნული ეკლესიები წავიდნენ ამ კომპრომისზე სინდისთან. ელადის და კვიპროსის მართლმადიდებელი ეკლესიები ახლა აქტიურად ამუშავებენ ანტიოქიის მართლმადიდებელ ეკლესიას (სირიაში, ლიბანში და  ზოგიერთ აფრიკულ ქვეყნებში არის ამ ეკლესიის სამრევლო ). იყო ასევე მცდელობები გადაეყვანათ ამ გზაზე ალექსანდრიის პატრიარქი, ასევე იერუსალიმის პატრიარქი და  ბულგარეთის, რუმინეთისა და ალბანეთის ეკლესიების მეთაურები.
მიმდინარეობს ძალიან აქტიური მუშაობა, და ამ მღვდელმსახურებზე ძალიან უხეში ზეწოლა. ამიტომ ჩვენ ვიცით, რაზე ვსაუბრობთ. საჯაროდ მოგიწოდებთ, დაანებოთ თავი ეკლესიას",- ხაზგასმით თქვა რფ საგარეო საქმეთა სამინისტროს მეთაურმა.
ადრე სერგეი ლავროვმა განაცხადა, რომ ვაშინგტონი პირდაპირ მანიპულირებს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოთი.