უმე-ს იერარქები გამოვიდნენ მოხსენებებით კონფერენციაზე ეკლესიაში პირველობაზე
2021 წლის 16 სექტემბერს ბელოცერკოვისა და ბოგოუსლავის მიტროპოლიტმა ავგუსტინემ და კსადს-ის რექტორი, ბელგოროდის ეპისკოპოსი სილვესტრი გამოვიდნენ მოხსენებებით კონფერენციაზე „მსოფლიო მართლმადიდებლობა: პირველობა და ერთიანობა მართლმადიდებლური მოძღვრების ჭრილში“, რომელიც ტარდება მოსკოვში, გტვატყობინებს მს სსკგ.
ფორუმის პლენარულ სხდომაზე კიევის სასულიერო აკადემიის რექტორმა, ეპისკოპოსმა სილვესტრმა გვითხრა იმის თაობაზე, თუ როგორი გავლენა მოახდინა უშუალოდ პირველობის თაობაზე ფანარიონის სწავლებამ ახალშექმნილი მეუ-ს ფუძემდებლურ დოკუმენტებზე. მეუფემ ვიდეოკავშირის მეშვეობით წარმოადგინა მოხსენება თემაზე: „კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს პირველობის თაობაზე მოძღვრების ასახვა მეუ-ს დოკუმენტებში“.
მიტროპოლიტმა ავგუსტინემ ასევე ონლაინ-ფორმატში წარმოადგინა მოხსენება „კანონიკური კოლიზია კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ჩარევაში უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საკითხებში“.
კონფერენციაში მონაწილეობას იღებენ სხვა ადგილობრივი ეკლესიების წარმომადგენლებიც. ასე, მაგალითად, მოხსენება წარმოადგინეს ბაჩისა ეპისკოპოსმა ირინეიმ (სერბეთის მართლმადიდებელი ეკლესია) „საეკლესიო ავტოკეფალია გუშინ და დღეს“ და გორისა და ატენის მიტროპოლიტმა ანდრეიმ (საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია) „საქართველოს მართლმადიდებლური ეკლესიის ავტოკეფალიის ისტორიის ზოგიერთი საკითხის მოკლე მიმოხილვა“.
კიკიისა და ტილირიკიის მიტროპოლიტ ნიკოფირეს ( კვიპროსის მართლმადიდებლური ეკლესია) მოხსენება წაიკითხა ტამასოსა და ორინიის მიტროპოლიტმა არქიმანდრიტმა სერაფიმემ (გავრიკოვი).
კონფერენციის მონაწილეებისა და სტუმრებისადმი ვიდეომიმართვა გაგზავნეს სებასტიის არქიეპისკოპოსმა ფეოდოსიმ (იერუსალიმის მართლმადიდებელი ეკლესია) და კვიპროსის მართლმადიდებელი ეკლესიის იერარქმა ტამასოსის მიტროპოლიტმა ესაიამ.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, კონფერენციის გახსნისას, პატრიარქმა კირილემ განაცხადა, რომ დროა საღვთისმტყველო შეფასება მიეცეს ფანარიონის მოქმედებებს.