კრემენჩუგში, მეუ კვლავ ცდილობს აიღოს უმე-ის წმიდა მიძინების ტაძარი
უმე-ის რელიგიური საზოგადოება იუწყება, რომ მეუ-ს წარმომადგენელთა ჯგუფი ცდილობს ტაძარზე კონტროლის აღებას უკვე მერამდენედ. საკათედრო ტაძრის რელიგიური საზოგადოება რჩება უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ერთგული მიტროპოლიტი ონოფრეს ხელმძღვანელობით და აპირებს დაიცვას სალოცავში ღვთისმსახურების აღსრულების უფლება.
მეუ-ს ჯგუფმა ადგილობრივ აქტივისტებთან ერთად დღეს ტაძარში შესვლა სცადა, რათა ტაძარში საეკლესიო ჭურჭელი შეეტანათ ხვალისთვის დაგეგმილი „წირვისთვის“. საკათედრო საზოგადოება, მამა იოსებთან ერთად, ცდილობდა მათ ამის თავიდან აცილებას. კამათს თან ახლდა ყვირილი და ბრალდებები.
მამა იოსები იხსენებდა, რომ ადრე მიღწეული იყო შეთანხმება  მეუ-ს წარმომადგენელთან, თეოდოსთან, ტაძრის დახურვამდე, სანამ სასამართლო  არ მიიღებდა  მისი მფლობელის დადგენის გადაწყვეტილებას. ამის მიუხედავად, თეოდოსიმ დააანონსა მეუ-ს "წირვა" ხვალ დილის 9:00 საათზე მიძინების ტაძარში. მეუ-ს წარმომადგენლები აპირებენ თავიანთი ქონების ტაძარში შეტანას, არ გამორიცხავენ, რომ ეს ხვალ 9:00 საათზე მოხდეს.
შემთხვევის ადგილზე პოლიციაც იმყოფებოდა და ცდილობდა მხარეებს შორის რაიმე სახის შეტაკება აერიდებინა თავიდან, მაგრამ კონფლიქტის საბოლოო გადაწყვეტა ჯერ არ არის მიღწეული.
როგორც მჟკ იტყობინება, 17 ოქტომბერს, კრემენჩუგში, უმე-ის საზოგადოება იცავდა ღვთისმშობლის მიძინების საკათედრო ტაძარს, მაგრამ ის პოლიციამ დალუქა.
ბუკოვინის სასულიერო პირები ზელენსკის მიმართეს უწმინდესის მხარდასაჭერად
ასეთი სულიერი ავტორიტეტის მოქალაქეობის ჩამორთმევა, სასულიერო პირების რწმენით, ნიშნავს დარტყმას მილიონობით მორწმუნეზე და უკრაინის კონსტიტუციის დარღვევას.