ტერნოპოლში უცნობმა პირებმა უნიატური ეკლესიების კედლები მოხატეს
27 ოქტომბერს, დაახლოებით დილის 7 საათზე, უბკე-ის რამდენიმე ეკლესიის აბატი დაუკავშირდა პოლიციას და ვანდალური ფაქტის შესახებ აცნობეს, იტყობინება ტერნოპოლის რეგიონის პოლიცია.
ტერნოპოლში წარწერა "666" გამოჩნდა პეტრესა და პავლეს უნიატური ეკლესიის შესასვლელში, იტყობინება ადგილობრივი მედია. მსგავსი წარწერები ვანდალებმა ასევე გამოიყენეს უბკე-ის წმინდა იოანე მახარებლის ეკლესიის ფასადზე, რეიუნიონის ქუჩაზე. ტერნოპოლის მერმა განაცხადა, რომ ეს ყველაფერი იყო დაგეგმილი.
„არაადამიანებმა შეურაცხყვეს ტერნოპოლის სალოცავები. პეტრესა და პავლეს ეკლესიებსა და სხვა ტაძრებზე სატანისტური ნიშნები გამოჩნდა. ეს არის ვანდალების დაგეგმილი აქცია. ჩვენ ყველა საჭირო დახმარებას გავუწევთ სამართალდამცავებს გამოძიებაში“, - აღნიშნა მერმა სერგეი ნადალმა და დასძინა, რომ ტერნოპოლი ქრისტიანული ტრადიციების ადგილია.
აღნიშნული ფაქტებიდან გამომდინარე, აღძრულია სისხლის სამართლის საქმე უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 296-ე მუხლით (ხულიგნობა). პოლიცია სწავლობს სათვალთვალო კამერების ვიდეო ჩანაწერს და აწარმოებს ოპერატიულ სამძებრო ღონისძიებებს დამნაშავეების გამოსავლენად.
როგორც მჟკ იტყობინება, ტერნოპოლის რეგიონის საეკლესიო საბჭომ მოითხოვა უმე-ის გარიცხვა ორგანიზაციიდან.