ყველა მათი წიგნი უნდა დაიწვას, ეკლესიები ხელახლა უნდა ეკურთხოს, - მეუ-ს წარმომადგენელი უმე-ის შესახებ
წიგნების დაწვა. საილუსტრაციო ფოტო ღია წყაროებიდან
მეუ-ს წარმომადგენელმა სერგეი დოლმანოვმა ფეისბუქ გვერდზე სტატიის კომენტარში ”რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია ანადგურებს მარიუპოლის მეუ-ს ეკლესიის უნიკალურ დეკორაციას”, თავისი პასუხი გააჟღერა მსგავს ქმედებებზე. ”ეს ჩვენთვის არის მაგალითი იმისა, თუ როგორ უნდა მოვექცეთ უკრაინის რასისტული საპატრიარქოს მემკვიდრეობას (იგულისხმება, ცხადია, უმე - რედ.)”, - თქვა მან.
„მათი პროპაგანდისტული წიგნები, პრინციპში, შეგიძლიათ ცეცხლში დაწვათ, რაც გუნდიაევისა და ბერეზოვსკის „კურთხევით“ არის. მათი კვალიც არ უნდა დარჩეს! მათი სისხლიანი მეფეების ხატები და წიგნები ცეცხლში დაწვით. ასევე, მოსკოვის ვერსიის ბინძური კვალიც არ უნდა დარჩეს“, - გვთავაზობს იგი.
დოლმანოვი ასევე მოუწოდებს უმე-სთვის ჩამორთმეული - "ეკლესიები, რომლებიც უკრაინის წიაღში ბრუნდებიან" - ხელახლა აკურთხოთ "ნამდვილი წმინდანების და არა პოლიტიზებული "ასკეტების" საპატივსაცემად, როგორიც ალექსანდრე ნევსკია.
თავის ფეისბუქ - გვერდზე სერგეი დოლმანოვი იტყობინება, რომ ის ცხოვრობს ქალაქ კრამატორსკში, ზოგჯერ მსახურობს ,,სტიქაროსნად’’ სოფელ დრუჟკოვკაში მეუ-ს ვოზნესენსკის სამრევლოში.