მიტროპოლიტ ლონგინოზის 500-მა შვილმა მხარდაჭერისთვის მიმართა ოლენა ზელენსკას
7 ნოემბერს, ამაღლების ბანჩენსკის მონასტრის Facebook-ის გვერდზე გამოქვეყნდა მიმართვის ტექსტი, რომელშიც მიტროპოლიტ ლონგინოზის (ჟარი) 508 შვილმა მიმართა უკრაინის პირველ ლედის, ოლენა ზელენსკას.
„ჩვენ, მიტროპოლიტ ლონგინოზის (ჟარი მიხაილ ვასილიევიჩის) დიდი ოჯახის ობოლ შვილებს გვინდა მოგმართოთ, როგორც დედას, რადგან დედებს ყოველთვის უკეთ ესმით ბავშვების“, - ნათქვამია წერილში. ”თითოეული ჩვენგანი, მშობლებისგან მიტოვებული, ჩვენი მამის, მიტროპოლიტ ლონგინოზის მზრუნველობის ქვეშ ვართ.”
ბავშვები წერენ, რომ „ჩვენი დიდი, კარგი და მეგობრული ოჯახი - 508 შვილი და მამა, ყველაზე ბედნიერი ვიყავიტ - 3 წლის წინ განვითარებულ მოვლენებამდე. ჩვენი ცხოვრების ყველა რთულ დროს და განსაცდელში, ჩვენ ყოველთვის ვგრძნობდით მამის მხარდაჭერას და სიყვარულს. მაგრამ ბოლო, 3-წლიან პერიოდში დაიწყო ჩვენი მამის დევნა, რომელიც გაასამართლეს“. მათ ეშინიათ და დარდობენ მამის ჯანმრთელობის გამო, რომ „ისევ ობლები არ დარჩნენ“.
ბავშვები ახსენებენ 30 ოქტომბრის სასამართლო სხდომას, რომლის დროსაც მიტროპოლიტი ლონგინოზი ცუდად გახდა საავადმყოფოში გადაიყვანეს და დღემდე რეანიმაციაში რჩება.
„ჩვენს მამას უკრაინის სისხლის სამართლის 161-ე მუხლით ასამართლებენ, მიუხედავად მისი უდანაშაულობისა“, - ნათქვამია წერილში. მიტროპოლიტის შვილები ოლენა ზელენსკას ეუბნებიან, რომ მათ კითხვებზე „რატომ აწამებენ მამას“ პასუხს ვერ პოულობენ. ისინი მივიდნენ სასამართლო დარბაზში, მაგრამ „დასცინეს და გამოუშვეს სახლში“.
„გთხოვთ, მოისმინოთ ჩვენი გულის ტკივილი“, - მიმართავენ ეპისკოპოსის მოსწავლეები პირველ ლედის. – თითოეული ჩვენგანისთვის მამამ გაიღო თავისი გულის, ჯანმრთელობისა და ცხოვრების ნაწილი. მან უამრავი რთული განსაცდელი გამოიარა, ათობით ოპერაცია გაიკეთა და გვეშინია, რომ მის გარეშე დავრჩეთ“.
ასევე წერილში წერენ, რომ ეპისკოპოსი არის უკრაინის პატრიოტი, მან „გაგვზარდა და ჩაგვინერგა სიყვარული ქვეყნისა და ოჯახის მიმართ“. „ომის დაწყებიდან - 2014 წლიდან, ჩვენი მონასტერი იყო ერთ-ერთი პირველი, ვინც დაიწყო მიგრანტების მიღება „ყველაზე ცხელი ზონებიდან“. სრულმასშტაბიანი შემოჭრის დაწყებიდან ბანჩენის მონასტერმა გააღო კარი დევნილების მისაღებად. დღემდე მონასტერს 20 000-ზე მეტი დევნილი ჰყავს შეფარებული, მათგან 600 სამ წელზე მეტია მუდმივად ცხოვრობს მონასტერში“.
როგორც მჟკ წერდა, ამსტერდამმა განაცხადა, რომ უკრაინის ხელისუფლება სასამართლოებს იყენებს უმე-ის სასულიერო პირების წამებისთვის.