მუსლიმები აძევებენ ქრისტიანებს თავიანთი სახლებიდან სამხრეთ სუდანში
სამხრეთ სუდანში მუსლიმური თემის წარმომადგენლები დევნიან ქრისტიანებს და აძევებენ მათ სახლებიდან, იუწყება The Christian Post.
სუდანის სახალხო განმათავისუფლებელი მოძრაობა-ჩრდილოეთის (SPLM-N) ვებსაიტის თანახმად, მუსლიმებმა ალ-მაქნიას ალ-მატამას რაიონიდან უთხრეს ქრისტიანებს ნუბას მთებიდან, რომლებიც გაიქცნენ სამხედრო კონფლიქტის შედეგად ომდურმანში, ხარტუმის მახლობლად, რომ არ უნდათ ამ მხარეში არც ქრისტიანების და არც შავკანიანების ხილვა.
ადგილობრივი ეკლესიის ლიდერმა დაადასტურა SPLM-N-ის ინფორმაცია Morning Star News-ს. მიუხედავად იმისა, რომ მუსლიმები თავდაპირველად ქრისტიანებს პირუტყვის ქურდობაში და ისლამური ნორმების დარღვევაში ადანაშაულებდნენ, პოლიციის ოფიცერმა ქრისტიანებს უთხრა, რომ მოსახლეობის უკმაყოფილების მიზეზი რელიგიური მოტივები იყო.
დევნილი ქრისტიანები, რომლებიც გაექცნენ სამხედრო კონფლიქტს, ვერ პოულობენ დაცვას: ადგილობრივი ხელისუფლება უარს ამბობს ჩარევაზე, ხოლო ქრისტიანთა თხოვნა დახმარებაზე უპასუხოდ რჩება.
ქვეყნის მუსლიმი მაცხოვრებლები ღიად აცხადებენ, რომ არ სურთ თავიანთ რაიონებში ქრისტიანების ნახვა და პროკურატურასაც კი მიმართავენ მათ გამოსახლების მოთხოვნით.
19 ოქტომბერს მუსლიმები მივიდნენ ქრისტიანთა სახლებთან ალ-მაქნიას რაიონში, იძულებით გამოაძევეს იქ დაბინავებული მოსახლეობა, ეს მათი ერთადერთი თავშესაფარი იყო.
დევნილმა ქრისტიანმა ჟურნალისტებს ასევე განუცხადეს შემთხვევის შესახებ, როდესაც მუსლიმმა მას ჯვრის მოხსნა და ისლამის მიღება მოსთხოვა.
The Christian Post-ის ცნობით, ქრისტიანების მიმართვები ხელისუფლების, უფლებადამცველებისა და ჰუმანიტარული ორგანიზაციების მიმართ იგნორირებულია.
გარდა ამისა, სამხრეთ სუდანის ზოგიერთ რაიონში ქრისტიანული ეკლესიები და სკოლები ძალადობრივი თავდასხმების ობიექტი გახდა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ სუდანში ხელისუფლებამ დაანგრია ქრისტიანული ეკლესია და მოსახლეობას ჩამოართვა ბიბლიები.