Kyivpride ლგბტ-ფესტივალს ჰოლოდომორის გამო სხვა დღეს არ გადაიტანს
KyivPride-ის ორგანიზატორებმა უარი თქვეს ლგბტ ფესტივალის გადატანაზე, რომელიც 23 ნოემბერს არის დაგეგმილი - ჰოლოდომორის მსხვერპლთა ხსოვნის დღეს. მიუხედავად კრიტიკისა თარიღის შერჩევის გამო, ღონისძიების გუნდმა მიიღო გადაწყვეტილება, რომ დაგეგმილი პროგრამა უცვლელად დარჩეს. ამის შესახებ ნათქვამია KyivPride-ს განცხადებაში.
„23 და 24 ნოემბერს ჩატარდება საქველმოქმედო ფესტივალი KyivPride. ფესტივალის მიზანია ლგბტ+ გაერთიანების შექმნა და უშძ-ის დასახმარებლად თანხის შეგროვება. ღონისძიების ფორმატია ლექტორიუმი, რომელიც ითვალისწინებს საზოგადოებისთვის აქტუალური თემების განხილვას. 23 ნოემბერს შევუერთდებით საერთო-სახალხო წუთიერ დუმილს და ჰოლოდომორის მსხვერპლთა ხსოვნის აქციას „დაანთე ხსოვნის სანთელი“. ჩვენ ერთდროულად ვართ ლგბტ+ საზოგადოებისა და უკრაინელი ერის წევრები - ორივე ეს იდენტობა ჩვენთვის მნიშვნელოვანია“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ორგანიზატორებმა აგრეთვე განმარტეს, რომ ფესტივალი საგანმანათლებლო ხასიათს ატარებს და არ არის საღამო, კონცერტი ან აღლუმი. სახელწოდება «Квир пропаганда фест» თავიდან ირონიული იყო, მაგრამ  მისი შეცვლა გადაწყვიტეს რუსულ საინფორმაციო-ფსიქოლოგიურ ოპერაციებთან ასოციაციების გამო (ипсо). „ჩვენ ვცდილობდით იმის ჩვენებას, რომ არ გვჯერა ამა თუ იმ ორიენტაციის „პროპაგანდის“, თუმცა გავითვალისწინეთ, რომ სიტყვა „პროპაგანდა“ ნეგატიურად აღიქმება. გამოვსწორდით და ხაზს ვუსვამთ, რომ ფესტივალი მიმართულია კრიტიკული აზროვნებისა და საღი აზრის განვითარებაზე“, - დაამატეს ორგანიზატორებმა.
გადაწყვეტილებამ, რომ ფესტივალი არ გადაიტანონ, სოცქსელში კრიტიკის ქარ-ცეცხლი გამოიწვია, ორგანიზატორებს ადანაშაულებენ მთელი ლგბტ მოძრაობის დისკრედიტაციაში.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, ირლანდიის პრეზიდენტმა ხელი მოაწერა კანონს, რომელიც 72 სქესს და ტრანსგენდრებს აღიარებს.