ესფიგმენის მონასტერმა გაეროს დახმარებისთვის მიმართა
ათონის ესფიგმენის მონასტერმა  პირველად მიმართა გაეროს ადამიანის უფლებათა კომისიას ხელისუფლებისა და კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მხრიდან სისტემატური დევნისა და რელიგიური თავისუფლების დარღვევის გამო, იუწყება Triklopodia.
ბერები მიუთითებენ სამოქალაქო და პოლიტიკურ უფლებათა საერთაშორისო პაქტის 18 სტატიის დარღვევაზე, რომელიც აღმსარებლობის თავისუფლების გარანტია.
მონასტრის ოფიციალურ განცხადებაში ნათქვამია, რომ საბერძნეთის სახელმწიფოს მსგავსი ქმედებები წარმოადგენს მათი რელიგიური მოვალეობების შესრულების უფლების „აღმაშფოთებელ დარღვევას“. მონასტრის საძმო ხაზს უსვამს, რომ ზეწოლამ ისეთ დონეს მიაღწია, რომ ის უკვე საფრთხეს უქმნის მრევლის არსებობას. მაგალითისთვის მოყვანილია სასამართლო შეზღუდვები, რომლებიც მონასტერთან მიწვდომას ზღუდავდნენ.
ბერები  მათი სიტუაციის საერთაშორისო აღიარებისკენ მოუწოდებენ და თავიანთი უფლებების დასაცავად ყველა კანონიერი საშუალების გამოყენებას აპირებენ.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, 2024 წლის ივლისში ბერძნულმა მასმედიამ განაცხადა, რომ საბერძნეთის პოლიცია გეგმავს ესფიგმენის ყველა ბერის ძალით მოშორებას, რომლებიც პატრიარქ ბართლომეს ოპოზიციაში არიან.