სასამართლო მიტროპოლიტ პავლეს საქმეზე გადაიტანეს
კიევის პეჩერის რაიონულმა სასამართლომ კვლავ გადაიტანა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიტროპოლიტის, კიევ-პეჩერის ლავრის ნაცვალის პავლეს (ლებედი) საქმე, რომელსაც ბრალს სდებენ უკრაინის წინააღმდეგ რუსული სამხედრო აგრესიის გამართლებაში. ამის შესახებ სასამართლოს დარბაზიდან იუწყება «Суспiльни»-ს კორესპონდენტი.
მიტროპოლიტ ნიკიტა ჩეკმანის ადვოკატმა სხდომის გადატანა ახსნა იმით, რომ სხვა საქმეებით იყო დაკავებული და ვერ მოასწრო სასამართლოსთვის სიტყვის მომზადება. ამის გამო ის საქმის განხილვის გადატანაზე შუამდგომლობს.
სასამართლომ დააკმაყოფილა შუამდგომლობა და ახალი სხდომა 11 დეკემბერს დანიშნა. მანამდე, 2024 წლის აგვისტოდან, მიტროპოლიტ პავლეს საქმის მოსმენა რამდენჯერმე უკვე გადაიდო. წინა სხდომა 16 ოქტომბერს იყო დაგეგმილი.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, მანამდე სამხედრო ტყვეთა ნათესავები ითხოვდნენ მეუფე პავლეს მათ ნათესავებში გაცვლას.