პოლონეთის ეკლესიამ ავტოკეფალიის 100 წლის იუბილე აღნიშნა
2024 წლის 13 ნოემბერს ვარშავაში გაიმართა 1924 წლის 13 ნოემბერს კონსტანტინოპოლის პატრიარქის მიერ მინიჭებული პოლონეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალიის 100 წლისთავისადმი მიძღვნილი ზეიმი, ნათქვამია პოლონეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ვებსაიტზე.
ოფიციალური დღესასწაულები ვარშავის წმინდა მარიამ მაგდალინელის საკათედრო ტაძარში საღმრთო ლიტურგიით დაიწყო, რომელსაც ვარშავისა და სრულიად პოლონეთის მიტროპოლიტი საბა ხელმძღვანელობდა. ლიტურგიაში წმიდა სინოდის წევრები და მრავალრიცხოვანი სასულიერო პირები მონაწილეობდნენ.
მიტროპოლიტმა საბამ მიულოცა რომის კათოლიკური ეკლესიის, პოლონეთის ეკლესიათა საბჭოს წარმომადგენლებს, პოლონეთის პრეზიდენტს, ცენტრალურ და ადგილობრივ ხელისუფლებას, ასევე მორწმუნეებს. თავის მიმართვაში მან ღმერთს მადლობა გადაუხადა ავტოკეფალიის ძღვენისთვის და აღნიშნა, რომ ამ მოვლენამ განამტკიცა ქვეყანაში მართლმადიდებლური იდენტობა. მიტროპოლიტმა გაიხსენა წმიდა კირილესა და მეთოდეს მისიონერული მოღვაწეობა და ხაზი გაუსვა ავტოკეფალიის მნიშვნელობას ეკლესიის სტაბილურობისა და სახელმწიფოსთან ურთიერთობის გაუმჯობესებისთვის.
ლიტურგიის დროს წაიკითხეს წმინდა სინოდის გზავნილი, ასევე ლოცვა პოლონეთისა და მისი ხალხის კეთილდღეობისათვის. ღონისძიების დასასრულს მიტროპოლიტმა საბამ ახალგაზრდა თაობას მიმართა და მოუწოდა მათ მიიღონ სიბრძნე წინაპრების ცხოვრებიდან და დაიცვან ქრისტიანული ღირებულებები.