წმინდა პეტრას ბაზილიკის ციფრული ტყუპი. ფოტო: Скриншот канала VatikanNews
ვატიკანში გაიმართა AI-Enhanced Experience პროექტის პრეზენტაცია, წმინდა პეტრას ბაზილიკის "ციფრული ორეული", იუწყება Vatican News.
შემქმნელების თქმით, წმინდა პეტრას ქარხნისა და მაიკროსოფტის ერთობლივი პროექტი მომლოცველებსა და ვიზიტორებს საშუალებას მისცემს ნახონ ვატიკანის ბაზილიკის ყველაზე ფარული და მიუწვდომელი კუთხეებიც კი და ასევე მისცემს შესაძლებლობას დაათვალიერონ ტაძარი მათ, ვინც ვერ ახერხებს მოგზაურობას მარადიულ ქალაქში.
წმინდა პეტრას ბაზილიკის "ბაზილიკა, რომელიც მოძრაობს" გაკეთების იდეა ეკუთვნის მის არქიპრესვიტერს, წმინდა პეტრეს ფაბრიკის პრეზიდენტს, კარდინალ მაურო გამბეტს.
„ჩვენი ძალისხმევა მიზნად ისახავს თანამედროვე ადამიანისთვის ციფრული ტექნოლოგიების მეშვეობით გაშიფროს ის ისტორიული, მხატვრული და სულიერი მემკვიდრეობა, რაც ბაზილიკას უნიკალურს ხდის“, - განაცხადა მან.
პროექტზე მუშაობა ორი წელი გრძელდებოდა. თავდაპირველად, სამი კვირის განმავლობაში, დრონები, კამერები და ლაზერები „იღებდნენ“ სურათებს ბაზილიკის შიგნით - მათმა რაოდენობამ 400 ათასს გადააჭარბა; შემდეგ ისინი გამოიყენეს სამგანზომილებიანი, ულტრა ზუსტი მოდელის - "ციფრული ორეულის" შესაქმნელად.
ამ სამუშაოებმა ასევე ხელი შეუწყო საკათედრო ტაძრის სტრუქტურაში არსებული მოწყვლადობის იდენტიფიცირებას - ბზარები და ხარვეზები მოზაიკაში და დაგეგმეს რესტავრატორების სამომავლო ინტერვენციები.
ბაზილიკაში ციფრული ვიზიტების წინასწარ დაჯავშნა შესაძლებელი იქნება მოლოდინის ვადიდს შესამცირებლად. მსურველებს ბაზილიკის ვირტუალურად დათვალიერებაც სპეციალური პლატფორმის გამოყენებით შეეძლებათ.
AI-Enhanced Experience-ის გარდა, საიუბილეო თარიღის აღსანიშნავად, წმინდა პეტრას ბაზილიკის მახლობლად გაიხსნება ორი განსაცვიფრებელი გამოფენა. ორივე გამოფენა მუდმივი და ხელმისაწვდომი იქნება როგორც ციფრული, ასევე რეალურ ფორმატში.
როგორც მჟკ იტყობინება, რომის პაპმა ფრანცისკემ მოუწოდა ომში ხელოვნური ინტელექტის გამოყენების აკრძალვისკენ.