ოლენა ზელენსკამ ვატიკანის ბიბლიოთეკას უკრაინული წიგნების თარო გადასცა
უკრაინის პრეზიდენტის მეუღლემ, ელენა ზელენსკამ ვატიკანის ბიბლიოთეკას უკრაინის ისტორიის კრებული გადასცა. ამის შესახებ მან ტელეგრამ-არხზე განათავსა ინფორმაცია.
„ვატიკანის ბიბლიოთეკას საჩუქრად გადავეცი წიგნების კრებული. ისინი შექმნიან უკრაინულ წიგნების თაროს, რაც ხელს შეუწყობს ჩვენი ისტორიისა და თანამედროვეობის უკეთ გააზრებას“, - წერს ზელენსკა.
ამგვარად, პრეზიდენტის მეუღლე ეხმარება თანამემამულეებს, „რომლებიც უცხოეთში აღმოჩნდნენ ლტოლვილთა რთული გზის გავლის შემდეგ და თავად ჩვენი ენისთვის, რადგან მას აქვს გავრცელების უფლება“.
პირველმა ლედიმ მადლობა გადაუხადა ყველას, ვინც ცდილობს უკეთ იცოდეს და გაიგოს უკრაინა. „მადლობა ვატიკანს, ჩვენს საელჩოს, რომელიც ამ საკითხზე დიდი ხნის განმავლობაში მუშაობდა. დაე ჟღერდეს ხელოვნება, ისტორია, კულტურა, სულიერება და რუსული ბომბები საბოლოოდ სამუდამოდ გაჩუმდება“, - ხაზგასმით აღნიშნა მან.
როგორც მჟკ იტყობინება, 20 ნოემბერს, ვატიკანის სამოციქულო სასახლეში, რომის პაპმა ფრანცისკემ უკრაინის პირველი ლედი ელენა ზელენსკაია მიიღო.