საქართველოს ეკლესიამ ხელისუფლებას და აქციის მონაწილეებს მიმართა
საქართველოს საპატრიარქომ აქციის მონაწილეებსა და ხელისუფლებას შორის ძალადობრივ დაპირისპირებასთან დაკავშირებით არაერთი განცხადება გააკეთა. 2024 წლის 30 ნოემბერს საპატრიარქოს ფეისბუქის გვერდზე საქართველოს ეკლესიის პრესსამსახურმა განაცხადა, რომ თბილისში მომხდარი შეტაკებები „ჩვენს გულისტკივილს და შეშფოთებას იწვევს“.
„მიუხედავად ხელისუფლების წარმომადგენლების ახსნა-განმარტებებისა, როგორც გუშინ, ისე დღეს, რომ საქართველო არ გადაუხვევს ევროპულ კურსს და არ უარყოფს ევროპულ ღირებულებებს, საზოგადოების ნაწილისთვის ეს განმარტებები საკმარისად დამაჯერებელი არ იყო. შედეგად, მშვიდობიანი დემონსტრაცია თანდათან გადაიზარდა ფიზიკურ დაპირისპირებაში უშიშროების ძალების წარმომადგენლებსა და მომიტინგეებს შორის“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ეკლესია აღნიშნავს აქტივისტების აგრესიულ ქმედებებს, რომლებიც ცდილობდნენ შენობების აღებას და ქალაქის ინფრასტრუქტურის დაზიანებას. ამასთან, საქართველოს ეკლესიის პრესსამსახურის ცნობით, ძალოვანი სტრუქტურების თანამშრომლების საპასუხო ქმედებები ძალიან მკაცრი იყო.
„მოვუწოდებთ როგორც ხელისუფლებას, ასევე უსაფრთხოების ძალებს, ასევე საზოგადოების ყველა სხვა წევრს, რომელიც აქტიურად გამოხატავს პროტესტს, თავი შეიკავონ აგრესიული და შეურაცხმყოფელი ქმედებებისგან, ფიზიკური და სიტყვიერი შეტაკებისგან. ნუ მივაყენებთ ერთმანეთს შეურაცხყოფას განსხვავებული აზრის გამო და შეგვიძლია უფრო ცივილიზებულად გამოვხატოთ ჩვენი პოზიცია. ასეთი უარყოფითი დამოკიდებულებები და ქმედებები უცხოა ეკლესიის ხედვისა და მთლიანად ქრისტიანული სულისთვის“, - ნათქვამია განცხადებაში.
30 ნოემბერს, გვიან საღამოს, საქართველოს საპატრიარქომ სოციალურ ქსელებში ყალბი ინფორმაციის გავრცელების შესახებ კომენტარი გააკეთა, რომ თბილისში, პარლამენტის წინ მდებარე წმინდა გიორგის საკათედრო ტაძარი (ქაშვეთის ტაძარი) აქციის მონაწილეებისთვის დაკეტილია.
გამოცემაში ნათქვამია, რომ გარკვეული პირები ავრცელებენ დეზინფორმაციას იმის თაობაზე, რომ მღვდლებს სურდათ დაზარალებულების ტაძარში შეშვება, მაგრამ უცნობმა იერარქებმა აიძულეს ისინი დაეკეტათ კარები და ხალხი ტაძრიდან გააგდეს.
„ხაზს ვუსვამთ, რომ ეს ამბავი სიმართლეს არ შეესაბამება და მსგავსი ფაქტი არ მომხდარა. უფრო მეტიც, 29 და 30 ნოემბერს მთელი ღამის განმავლობაში, დილის 6 საათამდე, სასულიერო პირებს და ქალაქელებს შეეძლოთ ტაძარში შესვლა და ამ ფაქტის დამადასტურებელი უამრავი მასალა არსებობს“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ეკლესიამ აღნიშნა, რომ „ქაშვეთის საკათედრო ტაძარი ამჟამად ღიაა ყველა მოქალაქისთვის, მიუხედავად პოლიტიკური შეხედულებებისა; ტაძარში არიან სასულიერო პირები, რომლებიც საჭიროების შემთხვევაში ეხმარებიან თანამოქალაქეებს“.
„მოვუწოდებთ ყველას, თავი შეიკავონ მსგავსი პროვოკაციული განცხადებებისგან და არ გაავრცელონ მცდარი ინფორმაცია ეკლესიის დისკრედიტაციის მიზნით. უფალმა დაიფაროს და მშვიდობა მიანიჭოს ჩვენს ხალხს!“ - წერს საპატრიარქო.
1 დეკემბერს საქართველოს ეკლესიის პრესსამსახურმა ქართული რესურსი „World Church News“ ქაშვეთის საკათედრო ტაძრის ირგვლივ შექმნილ ვითარებასთან დაკავშირებით დეზინფორმაციასა და სიცრუის გავრცელებაში დაადანაშაულა. განცხადების თანახმად, რესურსის პუბლიკაციები „ემსახურება საზოგადოების გაყოფას, კონფლიქტის გაღვივებას და ეკლესიის დისკრედიტაციას“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ საქართველოს ეკლესიამ არჩევნებამდე ეროვნული ერთიანობისა და მშვიდობისკენ მოუწოდა.