ფანარის მეთაური: კათოლიკებთან თანამსახურება - მიზანი, რომელსაც ჩვენ ჯერ ვერ მივაღწიეთ
2024 წლის 6 დეკემბერს სტამბულის წმინდა ნიკოლოზის ეკლესიაში ქადაგების დროს პატრიარქმა ბართლომემ განაცხადა, რომ აღდგომის პონტიფიკოსთან ერთობლივი აღნიშვნა უნდა გახდეს „პაპ ფრანცისკესთან შეთანხმების მიღწევის ბრწყინვალე საშუალება აღდგომის ერთიანი თარიღის დასადგენად მართლმადიდებელ და რომის კათოლიკურ ეკლესიებს შორის, ჩვენი ეკლესიის კანონთა შესაბამისად“, - იუწყება საიტი fosfanariou.
ფანარიონის მეთაური „განწყობილია ოპტიმისტურად“ იმის მიმართაც, რომ „ანგლიკანური ეკლესია და სხვა პროტესტანტული გაერთიანებები სიხარულით მიიღებენ ამ შეთანხმებას“.
პატრიარქმა ბართლომემ მაგალითად მოიყვანა ფინეთი, სადაც ფანარიონის ადგილობრივი მართლმადიდებლური სტრუქტურა მრავალი წელია კათოლიკებთან ერთად აღნიშნავს აღდგომას და განაცხადა, რომ ქრისტიანებმა, შობის მსგავსად,  აღდგომაც ერთობლივად უნდა იზეიმონ.
პატრიარქმა მიმართა მისი ინიციატივის მოწინააღმდეგეებს და ირწმუნებოდა, რომ ახლა ლაპარაკი  არ არის კათოლიკებთან და სხვა კონფესიებთან  ევქარისტულ კავშირზე.
„ეს შეთანხმება შეეხება მხოლოდ აღდგომის თარიღს და არა ლიტურგიკულ თანამსახურებას ჩვენს ძმებ-კათოლიკებთან, რადგან ასეთი თანამსახურება ითვალისწინებს სრულ ურთიერთობას ჩვენ ორ ეკლესიას შორის - მიზანი, რომელსაც ჩვენ ჯერ ვერ მივაღწიეთ, მიუხედავად მნიშვნელოვანი  პროგრესისა საღვთისმეტყველო დიალოგში“, - განაცხადა ფანარიონის მეთაურმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ საბერძნეთის მორწმუნეები აპროტესტებენ ფანარიონის მეთაურის ეკუმენისტურ ქმედებებს.
ოკუპანტების მხარდასაჭერად ვედენსკის ტაძარში (УПЦ) მოვიდნენ სამხედრო კომისარიატის თანამშრომლები.
პოლტავის ეპარქიაში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია პატივი მიაგეს წმინდა მღვდელმოწამე მგარელთა ხსოვნას
მორწმუნეებმა მღვარის მონასტრიდან ხარების სკიტამდე ჯვრის მსვლელობა მოაწყვეს და მღვარის წმინდა ღირსმოწამეების საფლავთან ილოცეს.
კДА-ში იწვევენ მორწმუნეებს წმ. პეტრე მოგილის სახელობის კატეხიზატორულ კურსებზე.
სასწავლო პროცესში მოწვეულნი არიან ყველა მსურველი მართლმადიდებელი ქრისტიანი – უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მრევლი.
ვიშგოროდში დევნილი სამრევლო ტაძრის ღობესთან აღნიშნა ტაძრის დღესასწაული
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საზოგადოება უკვე ორი წელია ღია ცის ქვეშ ლოცულობს.
საქმეთამმართველი: ჩვენ არ გვესმის „ძმობა“, რომელიც მხარს უჭერს ეკლესიის მდევნელებს
მიტროპოლიტმა ანტონმა (პაკანიჩი) დაგმო იმ ადამიანების ცრუ „მშვიდობის შენარჩუნება“, რომლებიც დუმან ეკლესიების დაკავებისა და სასულიერო პირების ცემის ფაქტზე.
დევნილი უმე-ს თემი სოფელ პასეჩნაიაში აღნიშნავდა თავის მფარველობით დღესასწაულს
ეკლესიის დაკარგვის მიუხედავად, თემი ინარჩუნებს სულიერ ერთიანობას, კანონიკური ეკლესიისადმი ერთგულებას და აქტიურ ლოცვით ცხოვრებას.