მიტროპოლიტი ლუკა უსიკის შესახებ: მამაცი მოკრივე და მხდალი ქრისტიანი
ალექსანდრე უსიკი პლაკატით "თავისუფლება აზოვსტალის დამცველებისთვის" და ტაისონ ფიური. ფოტო: v-variant.com.ua
2024 წლის 20 დეკემბერს ზაპოროჟიესა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტმა ლუკამ გამოაქვეყნა თავის telegram-არხზე პოსტი, სადაც გააკრიტიკა  უკრაინელი მოკრივე ალექსანდრე უსიკი.
თავის შეტყობინებაში მღვდელმთავარმა ყურადღება მიაქცია სპორტსმენის საქციელს და ხაზი გაუსვა მის მიერ რწმენის საჯარო გამოხატვას და ამავდროულად - დუმილს, ნაცვლად იმისა, რომ დაიცვას  უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია. მიტროპოლიტმა აღნიშნა, რომ ტაისონ ფიურისთან ბრძოლის წინ, ტრადიციული „მისალმების“ დროს, უსიკი პირჯვარს იწერდა და ჯვარს ეამბორებოდა,  ამით ის თავისი რწმენის დემონსტრირებას ახდენდა.
„მაგრამ რომელი ღმერთი სწამს მას? ალექსანდრე ყოველთვის პოზიციონირებდა როგორც უნეტარესი მიტროპოლიტი ონოფრეს სულიერი შვილი და უმე-ს მრევლის წევრი“, - აღნიშნა მღვდელმთავარმა.
უსიკის ასეთი პოზიცია არ ეთანხმება იმას, რომ სპორტსმენი არანაირად არ გამოხატავს უმე-ს საჯარო მხარდაჭერას, მაგრამ ყოველთვის პოზიციონირებს  როგორც მისი მრევლის წევრი: „რამდენი აქვს დარჩენილი ეკლესიას, რომელთანაც ასოცირებულია უსიკი, მას ძალით ართმევენ სამრევლოებს, მისი იერარქების  წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმეებს აღძრავენ, გამოსცემენ ანტიეკლესიურ კანონებს. მაგრამ ჩვენ არ გაგვიგია ამ „ერთგული სულიერი შვილისგან“ არც ერთი სიტყვა უმე-ს დასაცავად“, - ხაზი გაუსვა მიტროპოლიტმა ლუკამ.
მან აგრეთვე აღნიშნა, რომ უსიკს შეეძლო ესარგებლა თავისი პოპულარობით და ყურადღება მიეპყრო ეკლესიის დევნაზე, „მაგრამ ჩვენ ვერ მოვისმინეთ ამ „ერთგული სულიერი შვილისგან“ არც ერთი სიტყვა უმე-ს დასაცავად, მან თითქოს პირში წყალი ჩაიგუბა“.
მაგალითად, მოკრივის პლაკატებზე პოლიტიკური ლოზუნგების ნაცვლად შეიძლებოდა ყოფილიყო  უმე-ს დასაცავი სიტყვები, მაგალითად:  „თავისუფლება მიტროპოლიტ არსენი სვიატოგორსკის“ ან „უკრაინაში უმე-ზე თავდასხმებს - არა“. თუმცა მსგავს პოზიციას შეეძლო გამოეწვია კრიტიკა და ამქვეყნიური დიდების დაკარგვა, რაც, მღვდელმთავრის აზრით, უსიკისთვის მიუღებელი იყო. დასასრულს მიტროპოლიტმა მოიყვანა ციტატა სახარებიდან: „მეცოდება ალექსანდრე. სწორედ ასეთებზე გვითხრა მაცხოვარმა: „რადგან ვისაც ვერცხვინები მეცა და ჩემი სიტყვებიც ამ მემრუშე და ცოდვილ მოდგმაში, ძეც კაცისა სამარცხვინოდ მიიჩნევს მას, როდესაც მოვა მამის თვისის დიდებითა და წმიდა ანგელოზთა თანხლებით” (მკ. 8:38).
მანამდე მჟკ წერდა, რომ მსოფლიო ჩემპიონი კრივში მძიმე წონით კატეგორიაში ალექსანდრე უსიკი ყვებოდა, რომ რწმენაში მას მოძღვრავენ უნეტარესი მიტროპოლიტი ონოფრე და მეუფე სპირიდონი.