მეუ-ს სპიკერი: გაერომ დაკარგა ავტორიტეტი, ჩვენი მტრები ამას იყენებენ
მეუ-ს სპიკერმა, ევსტრატი ზორიამ ფეისბუქ-გვერდზე თქვა, რომ გაერომ „დაკარგა ავტორიტეტი“ და ახლა „ჩვენი მტრები იყენებენ მას“. ამის შესახებ ზორიამ გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისის მოხსენების კონტექსტში განაცხადა, რომელიც აკრიტიკებდა უმე-ის აკრძალვის კანონს. ზორიამ ხელახლა გამოაქვეყნა ინფორმაცია "უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დაუყოვნებელი რეაქცია გაეროს უმაღლესი კომისრის დასკვნებზე" და რომ "კანონი არ ითვალისწინებს უკრაინაში არსებული არცერთი ეკლესიის აკრძალვას".
კომენტარებში მეუ-ს ერთ-ერთმა „მღვდელმა“ ივან პუკასმა მოუწოდა ზორიას აღიაროს, რომ გაეროში კრიტიკული კანონი ნამდვილად ეხება „უკრაინაში რმე-ის აკრძალვას“.
„მაშინ პირდაპირ ვუთხარი, რომ მიცვალებულის წინაშე თავის მართლება არ არის საჭირო (გაერო - რედ.). საპასუხოდ, ზორიამ განაცხადა, რომ გაერო არც ისე მკვდარია, მაგრამ „ჩვენი მტრები მას იყენებდნენ“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ საგარეო საქმეთა სამინისტრომ საყვედური გამოუცხადა გაეროს უმე-ის აკრძალვის კანონის გაკრიტიკების გამო.