,,უკრაინა უპირველეს ყოვლისა! სიკვდილი მტრებს!": უკრაინის შეიარაღებული ძალების ჯარისკაცები და მეუ-ს სასულიერო პირები ათონზე
უკრაინის დელეგაცია ურანუპულის პორტში. ფოტო: скриншот с YouTube-канала «DRM News»
2024 წლის ნოემბრის ბოლოს უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურეები მეუ-ს წარმომადგენლებთან ერთად ეწვივნენ ათონს, სადაც ყვიროდნენ, რომ "უკრაინა ყველაფერზე მაღლა დგას!" და სიკვდილი უსურვეს მათ მტრებს.
3 იანვარს YouTube არხზე „DRM News“ გამოქვეყნებულ სიუჟეტში ნათქვამია, რომ 22 უკრაინელი ჯარისკაცისაგან შემდგარი ჯგუფი, რომლებიც ომში ფიზიკურად და ფსიქოლოგიურად დაზარალდნენ, ათონის მონასტრებს ეწვია.
1000 კმ-ზე მეტ მანძილზე მოგზაურობა იყო ფსიქოლოგიური მხარდაჭერის პროგრამის ნაწილი, რომელიც მიზნად ისახავდა ომის ვეტერანების რეაბილიტაციას. ჯარისკაცები მონასტრებს ესტუმრნენ და ლოცვებსა და რელიგიურ ცერემონიებში მიიღეს მონაწილეობა.
ჯარისკაცებთან ერთად მოგზაურობაში მონაწილეობა მიიღეს მეუ-ს „მღვდლებმა“. ვიდეოში ნაჩვენებია, თუ როგორ ყვიროდა ათონის ერთ-ერთ საკანში უკრაინის დელეგაცია "უკრაინა უპირველეს ყოვლისა!", ხოლო მოგზაურობის ბოლოს, ურანოპულის პორტში (რომელიც მდებარეობს ათონის ნახევარკუნძულზე), ჯგუფი ყვიროდა: "დიდება ერს!" "სიკვდილი მტრებს!"
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ მეუ-მ გამოაცხადა კოლექცია ათონზე "პირველი უკრაინულენოვანი მონასტრის" ასაშენებლად.