მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის (მჟკ) შესახებ: მისია, მიზნები და ამოცანები
მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი (მჟკ) არის საერთაშორისო მედიაპროექტი,  მიმართული  უნიკალური პლატფორმის შესაქმნელად, რომელიც  მთელი მსოფლიოს მართლმადიდებლებს აერთიანებს. ჩვენი ამოცანაა მართლმადიდებელ მორწმუნეთა ხმის გაძლიერება, რომლებიც სახარებისეულ სწავლებაზე, წმინდა გადმოცემებზე და მართლმადიდებელი ეკლესიის კანონიკურ სამართალზე დაფუძნებულ ტრადიციულ  და კონსერვატორულ  შეხედულებათა  ერთგულნი რჩებიან.
ჩვენ ჩვენი მედიარესურსის ყველა მონაწილეს გვინდა მივცეთ საშუალება, რომ მისი ხმა ისმოდეს გლობალური საინფორმაციო სივრცის მასშტაბით. ჩვენ ვისწრაფვით მართლმადიდებლური იდენტობის განმტკიცებისკენ, ქრისტიანული ღირებულებების დაცვისკენ და ვცდილობთ, რომ მთელი მართლმადიდებლური ერთობისთვის ძალისა და შთაგონების წყაროს წარმოვადგენდეთ.
ისტორია და უნიკალურობა
მჟკ შეიქმნა 2014 წელს უკრაინაში საეკლესიო-პოლიტიკური კრიზისის ფონზე, როდესაც მართლმადიდებელი საზოგადოება მოექცა ზეწოლის ქვეშ და ხელისუფლებასთან კონფლიქტში აღმოჩნდა. ჩვენ დავიწყეთ მოღვაწეობა იმ პირობებში, როდესაც აუცილებელი იყო თავად მოგვეხდინა აზრთა ლიდერების ფორმირება მართლმადიდებელი სარწმუნოების შიგნით - მათი, ვისაც შეეძლო მიმდინარე მოვლენების ობიექტური შეფასება და საზოგადოებრივი აზრის წარმართვა ჭეშმარიტების ძიებისკენ.
ჩვენი პროექტი ჩამოყალიბდა იმ გარემოში, როდესაც საჭირო იყო სხვა საინფორმაციო პლატფორმათა მასალების არა მარტო გამოქვეყნება, არამედ თავდაც უნდა შეგვექმნა კონტენტი: ანალიტიკური სტატიები, ინტერვიუები, კომენტარები და ა.შ. საეკლესიო მედიარესურსების უმრავლესობისგან განსხვავებით, რომლებიც ჩვეულ პირობებში მუშაობდნენ და ხშირად გამზადებულ მასალებს ბეჭდავდნენ, ჩვენი გუნდი მუშაობდა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის  შინაგანი სიმდიდრის გახსნაზე. ჩვენ ვცდილობდით საზოგადოებამდე მიგვეტანა მისი სიბრძნე, წარმოგვედგინა უნიკალური და სულიერად გაზრდილი ადამიანები, რომელთა ხმებს შეეძლო სხვებიც შთაეგონებინა.
პრინციპები და ღირებულებები
ჩვენი მედიაპროექტი დაფუძნებულია კონსერვატულ მართლმადიდებლურ  პრინციპებსა და ტრადიციულ  ქრისტიანულ ღირებულებებზე. დარწმუნებულები ვართ, რომ მართლმადიდებლობა უმთავრეს როლს თამაშობს ბევრი ქვეყნისა და ყოველი ცალკეული ადამიანის კულტურულ და სულიერ ცხოვრებაში. ძირითადი პრინციპები, რომლითაც ჩვენ ვხელმძღვანელობთ:
1. ქრისტიანული ჰუმანიზმი - პატივისცემა ადამიანის უფლებებისა და სინდისის თავისუფლებისადმი.
2. ტრადიციული ოჯახური ღირებულებები - ოჯახისა და ქრისტიანულ ჭეშმარიტებებზე დაფუძნებული აღზრდის მხარდაჭერა.
3. ობიექტურობა და უტყუარი ინფორმაცია - ფეიკებისა და მედია-მანიპულაციის მიმართ დაპირისპირება.
4. პატივისცემა ეკლესიის დამოუკიდებლობის მიმართ - ეკლესიის საქმეებში პოლიტიკურ და საერო ძალთა ჩარევის აღმოფხვრა.
5. საერთაშორისო მართლმადიდებლური ერთობის მხარდაჭერა - მთელ მსოფლიოში მართლმადიდებელ მორწმუნეთა გაერთიანება ერთი პოზიციაზე.
ძირითადი მიზნები
1. ხმა მიეცეს ტრადიციულ მართლმადიდებლობას - შეიქმნას პლატფორმა, რომელზეც კონსერვატული შეხედულებების მომხრეები შეძლებენ თავიანთი პოზიციების ხმამაღლა და თავისუფლად გამოხატვას.
2. გაიხსნას ეკლესიის სულიერი სიმდიდრე - საზოგადოებამ დაინახოს მართლმადიდებლური მსოფლმხედველობის სიბრძნე და უნიკალურობა.
3. მართლმადიდებელ ექსპერტთა აქტიური ძიება და მხარდაჭერა - არა მარტო ველოდოთ მასალებს, არამედ აქტიურად შევქმნათ ისინი ინტერვიუსა და კომენტარების საშუალებით სხვადასხვა სფეროს (ღვთისმეტყველება, პოლიტიკა, კულტურა) წარმომადგენლებთან.
4. მთელ მსოფლიოში მართლმადიდებელ ძალთა გაერთიანება - შეიქმნას ფილიალების საერთაშორისო ქსელი, ყოველი მათგანი იფუნქციონირებს ერთიანი სარედაქციო პოლიტიკის ფარგლებში, მაგრამ ადგილობრივი საზოგადოების თავისებურებების გათვალისწინებით.