ელენსკი უყვება კუშს უმე-ის მღვდლების დაჯავშნის შესახებ. ფოტო: Фейсбук ГЭСС
სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სახელმწიფო სამსახურის უფროსმა ვიქტორ ელენსკიმ უპასუხა სახელმწიფო სამსახურის ექსპერტის ალექსანდრე საგანის შეკითხვას კონფერენციაზე „სინდისის თავისუფლება უკრაინაში: მისი მტრები და დამცველები“, თუ რომელი სასულიერო პირები გათავისუფლდებიან გაწვევისაგან.
ელენსკის თქმით, მღვდლების დაჯავშნის კვალიფიკაციისთვის, რელიგიური ორგანიზაცია უნდა დარეგისტრირდეს 2024 წლის 26 დეკემბრამდე, როდესაც ძალაში შევიდა მინისტრთა კაბინეტის ბრძანება ჯავშნების შესახებ. რის შემდეგაც სახელმწიფო სტატისტიკური სამსახურის ხელმძღვანელმა აღნიშნა, რომ გარკვეული კონფესიის მღვდლებისთვის დაჯავშნის კრიტერიუმი „ეს იქნება უკრაინაში აკრძალულ რელიგიურ ორგანიზაციასთან კავშირის არარსებობა. და ცხადია, ასეთი კრიტერიუმი იქნება სახელის მართებულობა“.
შეგახსენებთ, რომ ხელისუფლების თვალსაზრისით, უმე ამჟამად არ აკმაყოფილებს ბოლო ორ მოთხოვნას. ესთს-ის ექსპერტიზის გამო, რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წესდების ანალიზის საფუძველზე, ხელისუფლება უმე-ს მოსკოვის საპატრიარქოს ნაწილად უწოდებს. ასევე 2022 წლის 27 დეკემბერს საკონსტიტუციო სასამართლომ მიიღო გადაწყვეტილება უმე-ის იძულებითი გადარქმევის კანონიერების შესახებ.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირმა დაწერა, რომ დეპუტატ დუბინსკის თქმით, დაჯავშნას მიიღებენ მხოლოდ უმე-ის ის სასულიერო პირები, რომლებიც გადავლენ მეუ-ში.