უმე-ს დევნილმა თემმა გოროშოვცში ახალი ტაძრის ფუნდამენტი ჩაასხა
ჩერნივცის რაიონის სოფელ გოროშოვცში, ზასტავნოვსკის რაიონის სოფელში, უმე-ის დევნილმა საზოგადოებამ ღვთისმშობლის მიძინების სახელობის ახალი ტაძრის ასაშენებლად საძირკველი ჩაასხა.
ჩერნივცი-ბუკოვინის ეპარქიის პრესსამსახურში განაცხადეს, რომ ახლა, ღვთის მადლით, მორწმუნეები ბეტონის მოსასხმად ემზადებიან. კომუნიკაციისთვის ასევე გამოქვეყნდა წინამძღვრისა და ტაძრის უხუცესის საკონტაქტო ნომრები: +38 066 52 87 606 (დეკანოზი ფიოდორი), +38 097 590 80 73 (იური).
შეგახსენებთ, რომ ორი წლის წინ, 2019 წლის 20 იანვარს, მეუ-ს აქტივისტებმა, ადგილობრივი ხელისუფლების მხარდაჭერით, უკანონოდ მიიტაცეს უმე-ის ტაძარი სოფელ გოროშოვცში. შეხვედრაზე, სადაც ტაძრის ბედი გადაწყდა, მეუ-ის მხარდამჭერებმა სხვადასხვა სოფლებიდან და ჩერნივციდან, რომლებსაც საერთო არაფერი ჰქონდათ ტაძართან, ხმა მისცეს მეუ-ში გადასვლას. განდევნილი მრევლი დროებით ტაძარში სალოცავად დადიოდა.
2021 წლის 30 აგვისტოს ჩერნივცისა და ბუკოვინის მიტროპოლიტმა მელეტიმ ახალი ქვის ეკლესიის ასაშენებლად საზირკველის ქვა დადო და მორწმუნეებმა მშენებლობა დაიწყეს.