ყოფილი დეპუტატი, უმე-ის პროტოდიაკონი ნოვინსკი ეჭვმიტანილია ღალატში
ყოფილ დეპუტატს, უმე-ის პროტოდიაკონს ვადიმ ნოვინსკის ბრალი წაუყენეს სახელმწიფო ღალატში და „მოქალაქეთა თანასწორობის დარღვევაში მათი რასობრივი, ეროვნული, რეგიონალური კუთვნილებისა და რელიგიური მრწამსის მიხედვით“ (უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 111-ე მუხლის 1-ლი ნაწილი, 161-ე მუხლის მე-2 ნაწილი). ამის შესახებ გენერალური პროკურატურის პრესსამსახური იტყობინება.
„გამოძიების თანახმად, ყოფილი დეპუტატი, რომელიც დიდი ხნის განმავლობაში იყო რეგიონების პარტიისა და ოპოზიციური ბლოკის წევრი, ავრცელებდა კრემლის ნარატივებს 2014 წელს უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის შეიარაღებული აგრესიის დაწყებიდან“, - ნათქვამია პრესრელიზში.
გამომძიებლების თქმით, ყოფილი პარლამენტარის მიზანი იყო უკრაინაში რუსული მართლმადიდებლური ეკლესიის გავლენის შენარჩუნება, რომელიც მხარს უჭერს შეიარაღებულ აგრესიას ქვეყნის წინააღმდეგ. "ეჭვმიტანილი "რუსული სამყაროს" ეგრეთ წოდებულ იდეოლოგიას ავრცელებდა", - აღნიშნავს გენერალური პროკურატურა. რუსეთის ფედერაციის პატრიარქის დახმარებით გახდა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის კურატორი უკრაინის ტერიტორიაზე. ეჭვმიტანილმა შეასრულა მისი ბრძანებები და მითითებები იმ მიზნით, რომ უკრაინული საზოგადოების მნიშვნელოვანი ნაწილი, რომელიც არის უმე-ის (მს) მორწმუნე, დარჩენილიყო რმე-ის ლიდერის პირდაპირი გავლენის ქვეშ“.
გარდა ამისა, დეპუტატმა გამოიყენა საკანონმდებლო ინიციატივის უფლება „დაემალა ეკლესიურ-კანონიკური კავშირი და უმე-ის შესვლა რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის მოსკოვის საპატრიარქოს სტრუქტურაში“.
„ეჭვმიტანილმა ინტერვიუები მისცა მედიას, რომლებშიც მან გააკეთა განცხადებები უკრაინაში მოქმედი სხვა სარწმუნოების შესახებ და ახასიათებდა მათ უარყოფითად“, - ნათქვამია განცხადებაში. მსგავსი ქმედებები, გამოძიების ცნობით, რელიგიურ ნიადაგზე სიძულვილისა და მტრობის გაღვივებას ისახავდა მიზნად.
წინასწარ გამოძიებას სახელმწიფო ბიურო აწარმოებს, ოპერატიულ მხარდაჭერას კი უკრაინის უსაფრთხოების სამსახური უწევს.
როგორც მჟკ იტყობინება, ვადიმ ნოვინსკიმ ადრე განაცხადა, რომ უმე-ის აკრძალვა უკრაინის ხელისუფლებამ შეიძლება განიხილოს როგორც "ბარათად" რუსეთთან მოლაპარაკებებში.