ევროპარლამენტმა დაგმო „რუსული სამყაროს“ იდეოლოგია
ევროპარლამენტმა მიიღო რეზოლუცია, რომელიც გმობს რუსეთის მიერ დეზინფორმაციის გამოყენებას უკრაინაში ომის გამართლებისთვის. დოკუმენტის მიღებას ხმა მისცა 480 დეპუტატმა, 58 იყო წინააღმდეგი, ხოლო 48 თავი შეიკავა, იუწყება სამართლებრივი ორგანოს საიტი.
რეზოლუციაში უარყოფილია რუსეთის „ისტორიული პრეტენზიები“ უკრაინასთან მიმართებით, როგორც უკანონო ომის გამართლების საშუალება.
ევროპარლამენტმა გამოთქვა შეშფოთება სოცქესლებში ფაქტებისა და მოდერაციის შემოწმების შესუსტების გამო, რამაც შესაძლოა ხელი შეუწყოს რუსეთის დეზინფორმაციის გავრცელებას.
რეზოლუციაში ნათქვამია, რომ პარლამენტარებმა მოუწოდეს ევროსაბჭოს გააძლიეროს ძალისხმევა რუსეთის პროპაგანდის წინააღმდეგ და გააფართოვოს სანქციები რუსული მედიის წინააღმდეგ. კერძოდ, მათ აღნიშნეს დეზინფორმაციისა და ისტორიით მანიპულირების წინააღმდეგ გაძლიერებული ბრძოლის მნიშვნელობა.
უკრაინის უმაღლესი რადის თავმჯდომარემ რუსლან სტეპანჩუკმა დაამატა, რომ დოკუმენტში დაგმობილია პასუხისმგებლობის უარყოფა  საბჭოთა რეჟიმის დანაშაულებების, აგრეთვე ისტორიით მანიპულირებისა და ტოტალიტარიზმის განდიდების გამო.
რეზოლუციის საკვანძო მომენტებში ხაზგასმულია:
როგორც მჟკ იუწყებოდა, უმე მხარს არ უჭერს და ემიჯნება „რუსეთის სამყაროს“ იდეოლოგიას.  მეტიც, ამ იდეის მიმართ ჩვენი ეკლესიის დამოკიდებულება დიდი ხნის წინ გამოხატა კიევისა და სრულიად უკრაინის უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ: „ჩვენ არანაირ რუსულ სამყაროს არ ვაშენებთ, ჩვენ ღმერთის სამყაროს ვაშენებთ“.