აქტივისტები უნდა ჩაერთონ უმე-ის ეკლესიებიდან გაძევებაში - ესთს-ის ექსპერტი
ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის საექსპერტო საბჭოს წევრმა ალექსანდრე საგანმა განაცხადა, იმის გამო, რომ სახელმწიფო სამსახურები არ ასრულებენ თავიანთ მოვალეობებს და არ აძევებენ მორწმუნეებს ეკლესიებიდან და მონასტრებიდან არავითარი საჭიროებით, „საჯარო აქტივისტები“ უნდა ჩაერთონ ამ პროცესში. ამის შესახებ მან გამოცემა Ukrinform-თან ინტერვიუში განაცხადა.
პოჩაევის ლავრის ირგვლივ შექმნილი ვითარების კომენტირებისას საგანმა განაცხადა, რომ ადგილობრივი ხელისუფლება და სამართალდამცავები პოჩაევში თანაუგრძნობენ უმე-ს. ეს, მისი აზრით, ნიშნავს, რომ ისინი ბერების მონასტრიდან განდევნის პროცესს გააჭიანურებენ.
ექსპერტი ამტკიცებს, რომ „კომისიის უარი მონასტრის ტერიტორიაზე შესვლაზე არის არა 2024 წლის აგვისტოში მიღებული კანონის პრობლემა, არამედ იმ კანონებთან შესაბამისობის პრობლემა, რომელიც მის გარეშეც არსებობდა“.
„არავის სურს ამით პრესაში მოხვედრა, რადგან შეუძლებელია იმის პროგნოზირება, თუ როგორ დასრულდება სკანდალი: უკვე იყო შემთხვევები, როდესაც ოფიციალური პირები მოქმედებდნენ მოქმედი კანონმდებლობის შესაბამისად და ამისთვის დაისაჯნენ. ასევე არის გარკვეული სიმპათია უმე-ის დეპუტატის მიმართ, კერძოდ, პოჩაევის ლავრის შემთხვევაში, არ გამოვრიცხავ, რომ ადგილობრივი სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლებს შორის“, - განაცხადა საგანმა.
ესთს-ის წარმომადგენელი დარწმუნებულია, რომ ეს არის „სახელმწიფოს, როგორც ინსტიტუტის არსებობის (ან არა) ერთ-ერთი ყველაზე ნათელი ნიშანი“. საგანი აცხადებს, რომ უმე-ის წარმომადგენლები არ იცავენ მათ კანონიერ უფლებებს, პირიქით, არღვევენ კანონს და თითქოს კარნახობენ თავიანთ პირობებს სამთავრობო უწყებებს, რომლებიც ცდილობენ წაართვან მათი წმინდა ადგილები.
ამ დასკვნებიდან გამომდინარე, ექსპერტი აცხადებს, რომ მიზანშეწონილი იქნება ამ პროცესში „საზოგადოებრივი აქტივისტების“ ჩართვა.
”ასე რომ, ჩვენ გვჭირდება საზოგადოების აქტივისტები, რომლებიც რეალურად აიძულებენ მათ გააკეთონ თავიანთი სამუშაო”, - ამბობს სეიგანი.
როგორც მჟკ წერდა, ადრე UNA-UNSO-ს ყოფილმა ლიდერმა და ბრატსტვო პარტიის ხელმძღვანელმა დმიტრო კორჩინსკიმ მოუწოდა საზოგადოების მხრიდან აქტიური ქმედებებისკენ, მიაჩნიათ, რომ კანონი უმე-ის აკრძალვის შესახებ მიღებულია უმაღლესი რადას მიერ. პრობლემას სრულად ვერ მოაგვარებს. რადიკალმა განაცხადა, რომ მას აქვს უმე-ის ეკლესიების წართმევის მეთოდი.