ტრამპმა ვაშინგტონში აბორტის საწინააღმდეგო მსვლელობაში მიიღო მონაწილეობა
2025 წლის 24 იანვარს ვაშინგტონში გაიმართა მრავალათასიანი აბორტის საწინააღმდეგო მსვლელობა, სადაც აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი და ვიცე-პრეზიდენტი ჯ.დ. ვენსი გამოვიდნენ. ღონისძიება პირდაპირ ეთერში გადაიცემოდა CBN არხზე.
მარში, რომელშიც ორგანიზატორების თქმით 150 000-ზე მეტმა ადამიანმა მიიღო მონაწილეობა, ასევე შედიოდნენ აშშ-ის პალატის სპიკერი მაიკ ჯონსონი, სენატის უმრავლესობის ლიდერი ჯონ ტუნი, ფლორიდის გუბერნატორი რონ დესანტისი და სხვები.
დონალდ ტრამპმა და ვიცე-პრეზიდენტმა ჯ.დ. ვენსმა, სიტყვით გამოსვლისას მარში სიცოცხლისთვის, ქვეყნის უდიდეს აბორტის საწინააღმდეგო მიტინგზე, განაცხადეს, რომ აშშ-ის იუსტიციის დეპარტამენტი აბორტის საწინააღმდეგო აქტივისტებს სისხლისსამართლებრივ დევნას აღარ განახორციელებს.
„მე ასევე დავასრულებ სამართალდამცავების შეიარაღებას მორწმუნე ამერიკელებისა და თავისუფალი ქრისტიანების და ცხოვრების მომხრე აქტივისტების წინააღმდეგ, რომლებსაც დევნიდნენ ბაიდენის რეჟიმის წევრები“, - თქვა ტრამპმა ვიდეომიმართვაში.
ვიცე-პრეზიდენტმა ჯ.დ. ვენსმა, სიტყვით მიმართა ათასობით აქტივისტს, დასძინა: „ჩვენი მთავრობა აღარ დააპატიმრებს მომიტინგეებს და სიცოცხლის მომხრე აქტივისტებს - უფროსებს, ბებიებს და ბაბუებს ან სხვას. ორშაბათს ეს ყველაფერი შეჩერდა და ჩვენ არ დავუშვებთ ამ ქვეყანაში მის დაბრუნებას“.
პალატის სპიკერისთვის მაიკ ჯონსონისთვის (R-La.) ყოველწლიური ღონისძიება ღრმად პირადულია: „მე დავიბადე 1972 წლის იანვარში. ეს იყო თითქმის ზუსტად ერთი წლით ადრე, ვიდრე Roe v. Wade გახდებოდა ქვეყნის კანონი. მე ვიყავი დაუგეგმავი თინეიჯერული ორსულობის ნაყოფი და სიცოცხლის ბოლომდე მადლობელი ვარ, რომ დედაჩემმა და მამაჩემმა უგულებელყვეს ყველა ის ადამიანი, ვინც მათ ჩემს თავიდან მოშორებას ურჩევდა და გავჩნდი მე, მათი ოთხი შვილიდან პირველი. ეს უბრალო ფაქტია, ძალიან მარტივი ფაქტი: ეს რომ არ გაეკეთებინათ, მე აქ არ ვიქნებოდი. და მე ხშირად მაინტერესებს კიდევ ვინ დავკარგეთ და რა წვლილი შეიძლებოდა შეეტანა ამ ადამიანებს ჩვენს საზოგადოებაში, მაგრამ მათ უბრალოდ არ მიეცათ ამის შესაძლებლობა.
„ჩვენი ქვეყანა ღმერთს უნდა დაუბრუნდეს“, - განუცხადა მედიას 64 წლის მარი სამერგრენმა პენსილვანიიდან. „არავის - არც პრეზიდენტს, არც ვიცე-პრეზიდენტს - ამის თქმის პრობლემა არ აქვს“, - დასძინა მან. - როგორც ჩანს, სიტუაცია იცვლება. ჩვენ შეგვიძლია კვლავ ვისაუბროთ ღმერთზე."
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი წერდა, ბაიდენის პრეზიდენტობის დროს აშშ-ის ეროვნული უშიშროების საბჭომ განაცხადა, რომ აბორტის ხელმისაწვდომობა ჩვენი „წმინდა მოვალეობაა“.