პაპი ფრანცისკე და პატრიარქი ბართლომე. ფოტო: britannica.com
რომის პაპმა ფრანცისკემ მოუწოდა ქრისტიანებს, რომ  შემოიღონ აღდგომის აღნიშვნის ერთიანი თარიღი. ამის შესახებ მან ისაუბრა ქადაგებისას 2025 წლის 25 იანვარს, იუწყება Vatican News.
„მოდით ხელახლა მივუბრუნდეთ ჩვენი რწმენის საერთო ფესვებს. შევინარჩუნოთ ერთობა!“ - მიმართა პონტიფიკოსმა მრევლს.
პაპმა ფრანცისკემ აგრეთვე ხაზი გაუსვა, რომ წელს სრულდება 1700 წელი ნიკეის კრებიდან, რომელიც დიდი მსოფლიო კრებებიდან იყო პირველი და რომლის დროსაც  ნიკეის მრწამსი იყო მიღებული.
პაპმა დაამატა, რომ ეს დოკუმენტი „საერთო აღიარებაა რწმენისა, რომელიც აღემატება ყველა იმ გაყოფას, რომლებიც საუკუნეების განმავლობაში გლეჯდნენ ქრისტეს სხეულს“.
პონტიფიკოსმა განაცხადა, რომ ეს თარიღი „საშუალებაა ყველა ქრისტიანისთვის, ვინც აღიარებს მრწამსს და ვისაც იგივე ღმერთის რწმენა აქვს“, რომ „გადამწყვეტი ნაბიჯი გადადგას წინ“ და აღდგომის თარიღის უნიფიცირება მოახდინოს.
გარდა ამისა, ვატიკანის მეთაურმა აღნიშნა, რომ 2025 წელს იესო ქრისტეს აღდგომის დღესასწაულის თარიღი ემთხვევა იულიანური და გრიგორიანული კალენდრებით.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, მანამდე კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომემ განაცხადა, რომ აღდგომის აღნიშვნას  რკე-სთან  გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს ერთობისთვის.