ზელენსკი: უმე-ის აკრძალვა პუტინის ნარატივია
ბრიტანელ ჟურნალისტ პიერ მორგანთან ინტერვიუში ვოლოდიმირ ზელენსკიმ უპასუხა ტაკერ კარლსონის ბრალდებას დიქტატურასა და რელიგიური კონფესიების აკრძალვაში.
ზელენსკის თქმით, კარლსონი აკრძალვაზე საუბრისას პუტინის ნარატივებს იმეორებს.
„ამას საერთოდ არ აქვს მნიშვნელობა. ეს ყველაფერი ტყუილია. ეს არის პუტინის ნარატივი. პუტინს აქვს ნარატივი მოსკოვის საპატრიარქოს, რუსეთის ეკლესიის შესახებ. პუტინს აქვს ნარატივი არჩევნებზე, ჩემს არალეგიტიმურობაზე, დიქტატურაზე. ამას ამბობს ადამიანი, რომელიც 30 წელია ხელისუფლებაშია, სისხლიანი დიქტატორი, მკვლელი, რომელმაც დაარღვია უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობა და არა მარტო. რაც შეეხება რელიგიებს, რაც შეეხება არჩევნებს, ეს ყველაფერი პუტინის ნარატივია“, - თქვა ზელენსკიმ.
მისი მტკიცებით „მთელი მოსახლეობა მოსკოვის საპატრიარქოს წინააღმდეგია“, აშკარად გულისხმობს უმე-ს.
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ კარლსონის თქმით, ზელენსკი დიქტატორია, რადგან მან აკრძალა რელიგიური აღმსარებლობა.
ელადის ღვთისმეტყველმა ადგილობრივ ეკლესიებს უმე-ს დაცვისკენ მოუწოდა
პროტოპრესვიტერ ანასტასიოს გოცოპულოსის აზრით, არასწორია, რომ უმე-ს დასაცავად  ანგლიკანური ეკლესია გამოვიდა, იმ დროს, როდესაც ბევრი ადგილობრივი ეკლესია ჩუმად არის.
უკრაინის ხალხმა არ მიიღო მეუ, პროექტმა მარცხი განიცადა, - ბერძენი ღვთისმეტყველი
ელადის მღვდელმა განაცხადა, რომ კანონი უმე-ს აკრძალვის შესახებ „მეუ“-ს პროექტის დამარცხების კონსტატირებაა.