უბკე: 1596 წელს გავერთიანდით რომთან, რადგან ქვეყანა პროტესტანტებმა დაიპყრეს
"1596 წელს ჩვენ გავერთიანდით რომთან, რადგან ქვეყანა დაიპყრეს პროტესტანტებმა". ამის შესახებ უკრაინის ბერძნულ-კათოლიკური ეკლესიის წინამძღოლმა სვიატოსლავ შევჩუკმა ბრაზილიურ გაზეთ Gazeta do Povo-ში გამოქვეყნებულ ინტერვიუში განაცხადა.
ხაზგასმით აღნიშნა რა, რომ უნიატებმა მიიღეს თავიანთი რწმენა და კანონიკური მემკვიდრეობა კონსტანტინოპოლისგან, შევჩუკმა აღნიშნა, რომ "კონსტანტინოპოლსა და რომს შორის სამწუხარო დაყოფის შემდეგ" კიევი დიდი ხნის განმავლობაში არ მონაწილეობდა ამ კონფლიქტში, მაგრამ "ჩვენთვის ეს არ იყო ასეთი მკაფიო დაყოფა. "
„1596 წელს, კონსტანტინოპოლის დაცემის შემდეგ (რაც მოხდა 1453 წელს - რედ.), ჩვენი ეპისკოპოსები იბრძოდნენ ურთიერთობების გაფართოებისკენ, რადგან ჩვენი მიწები დაიპყრო მრავალმა პროტესტანტულმა ჯგუფმა. ცდილობდნენ თავიანთი ადგილი ეპოვათ ამ ახალ სიტუაციაში ტრენტის საბჭოს შემდეგ, მათ გადაწყვიტეს რომთან გაერთიანება, ”- განმარტა უბკე-ის ხელმძღვანელმა.
აღსანიშნავია, რომ უბკე-ის ოფიციალურ ვებგვერდზე შევჩუკის ინტერვიუს უკრაინული თარგმანი არ არის და წარმოდგენილია მხოლოდ მისი ინგლისური ვერსია.
მჟკ ასევე წერდა, რომ სვიატოსლავ შევჩუკმა ბრესტის კავშირს უწოდა მართლმადიდებლებსა და კათოლიკეებს შორის ერთიანობის მოდელი, რომელიც შეიძლება დღეს საინტერესო იყოს.