უკრაინის ხელისუფლება ებრძვის უმე-ს საზღვარგარეთაც, ამბობს გერმანელი ღვთისმეტყველი
მიუნსტერის უნივერსიტეტის პროფესორმა თომას ბრემერმა თავის სტატიაში „უკრაინა იღებს ზომებს თავისი უდიდესი ეკლესიის წინააღმდეგ - უკვე საზღვარგარეთ“ გააკრიტიკა უკრაინის ხელისუფლების, ასევე უბკე-ის და მეუ-ის წარმომადგენლების ქმედებები საზღვარგარეთ უმე-ის თემების წინააღმდეგ.
ბრემერმა მიუთითა უბკე-ის ხელმძღვანელის, სვიატოსლავ შევჩუკის განცხადებაზე, რომ თითქოსდა „საპროტესტო პოტენციალი ემზადება“ საზღვარგარეთ უმე-ის სამრევლოში, მეუ-ს სასულიერო პირის მიმართვას უუს-ს (როგორც ჩანს, ის საუბრობს გეორგი კოვალენკოს შესახებ), ასევე გერმანიის ნაციონალური საბჭოების მინისტრის სიტყვებზე, რომელმაც გერმანიის ნაციონალურ საბჭოში უმე-ს უწოდა ,,რუსული’’.
თეოლოგი ხაზს უსვამს, რომ ყველა ეს განცხადება რეალობას არ შეესაბამება.
„მრევლი აგროვებს ფულს უკრაინის შეიარაღებული ძალებისთვის, ხოლო ღვთისმსახურების დროს იკითხება სპეციალური ლოცვა უკრაინისთვის, რომელიც სავალდებულოა უმე-ის ყველა სამრევლოში. ღვთისმსახურება ტარდება, როგორც ეს ჩვეულებრივ ხდება უმე-ში, საეკლესიო სლავურ ენაზე, ქადაგებები უკრაინულად... ბრალდებები, რომლებიც ხანდახან ჟღერს, თითქოს ეკლესიებში ლოცულობენ რუსეთისთვის, პატრიარქი კირილისთვის ან თუნდაც რუსეთის პრეზიდენტისთვის, სიცრუეა და ძირითადად მოდის იმ ადამიანებისგან, რომლებიც არასოდეს ესწრებოდნენ უმე-ის მსახურებას“, - წერს ბრემერი.
მითუმეტეს, ის აღნიშნავს, რომ „უკრაინის სახელმწიფო მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ ბრძოლაში ახლა მიზნად ისახავს უცხო თემებთან გამკლავებას“.
„საზღვარგარეთ მომუშავე უმე-ის მღვდლები ჩივიან, რომ მათი წინადადება უკრაინის დიპლომატიურ მისიებთან თანამშრომლობის შესახებ უპასუხოდ რჩება. საკონსულოების ვებსაიტებზე იქმნება შთაბეჭდილება, რომ გერმანიაში არ არსებობს უმე - მოხსენიებულია მხოლოდ კონსტანტინოპოლის კუთვნილი ბერძნული კათოლიკური თემები და სამრევლოები (მხოლოდ რამდენიმე). უმე-ის თემების საქმიანობა, როგორიცაა კონცერტები, ღონისძიებები, საზაფხულო ბანაკები ბავშვებისთვის, ეპისკოპოსების ვიზიტები და ა.შ, უგულებელყოფილია უკრაინის სახელმწიფოს წარმომადგენლების მიერ გერმანიაში, თუმცა უმე არის რელიგიური საზოგადოება, რომელიც არსებობს ლეგალურად და ოფიციალურად უკრაინაში“, - წერს პროფესორი.
მისი თქმით, „ეს ყველაფერი აჩვენებს, რომ უმე-ის წინააღმდეგ მიმართული ზომები, ისევე როგორც სხვა უკრაინის ეკლესიების წარმომადგენლების საჯარო განცხადებები, აშკარად მიზნად ისახავს არა მხოლოდ ეკლესიის აკრძალვას უკრაინაში, არამედ მის საზღვარგარეთ შესუსტებასა და ეკუმენური გაგებით მის დისკრედიტაციაზე“, - ამტკიცებს ბრემერი.
ის ხაზს უსვამს, რომ ომის გამო უკრაინას "განსაკუთრებით სჭირდება ერთიანობა და არა შემდგომი დაყოფა".
”ამჟამინდელმა სახელმწიფო ზომებმა უმე-ის წინააღმდეგ ნაკლებად სავარაუდოა, რომ განკურნოს ეს განხეთქილება. ისინი არა მხოლოდ რელიგიური თავისუფლების მოტივით უნდა იქნას უარყოფილი, არამედ თავად უკრაინასაც მნიშვნელოვან ზიანს აყენებენ“, - ასკვნის თეოლოგი.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ბრემერის თქმით, საზღვარგარეთ უკრაინელი ლტოლვილების უმრავლესობა მიეკუთვნება უმე-ს.