ზელენსკი და ტრამპი. ფოტო: сайт ОП Украины
ადვოკატმა ბობ ამსტაერდამმა თაკერ კარლსონთან საუბარში განაცხადა, რომ ამერიკელებმა უნდა აუხსნან უკრაინის ხელისუფლებას: ეკლესიის აკრძალვა დაუშვებელია.
„ეს კანონი უკრაინაში, კანონი 3894, არის ერთ-ერთი ყველაზე საშიში საკანონმდებლო აქტი, რომელიც მე ოდესმე მინახავს“, - ხაზი გაუსვა ამსტერდამმა და ახსენა ის, რომ ესტონეთში მთავრობა მართლმადიდებელი ეკლესიის აკრძალვას ცდილობს.
მისი სიტყვებით, უმე რომც არ იყოს რუსეთისგან განცალკევებული, ამ შემთხვევაშიც კი დემოკრატიულ სახელმწიფოს არ აქვს უფლება აკრძალოს კონფესიები.
„სახელმწიფოში, რომელიც სამართლის უზენაესობაზეა დამყარებული, თქვენ სდევნით იმ ხალხს, ვინც სამართალდარღვევას სჩადის. თქვენ არ კრძალავთ ეკლესიას“, - ხაზი გაუსვა ადვოკატმა.
კარლონმა მხარი დაუჭირა მის მოსაზრებას. „თუ თქვენ იწყებთ ადამიანთა რელიგიების აკრძალვას, რით ხართ იმაზე უკეთესი, ვისაც ეწინააღმდეგებით?“ - დასვა მან რიტორიკული კითხვა.
ამსტერდამმა, რომელიც კონგრესზე და აშშ-ს წარმომადგენელთა პალატაზე ლაპარაკობდა, განაცხადა: ჩვენ გვსურს, რომ ხალხი დაელაპარაკოს უკრაინელებს და უბრალოდ აუხსნან მათ, რომ ეს კანონი ჩვენი ეკლესიის აკრძალვის შესახებ, მიუღებელია, განსაკუთრებით იმის გათვალისწინებით, რომ ეს ჩვენი გადასახდელია“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ, ამსტერდამის სიტყვებით, უკრაინაში არის ადამიანი, რომელიც პასუხისმგებელია უმე-ს ნგრევაზე და რომ უკრაინის ხელისუფლებამ 3, 6 მლნ დოლარად დაიქირავა PR-ფირმა უმე-ს გაშავებისთვის.