ტრამპმა მადლობა გადაუხადა ზელენსკის უსიკის ქამრისთვის. ფოტო: Getty images
2025 წლის 28 თებერვალს, ზელენსკისა და დონალდ ტრამპის შეხვედრისას, უკრაინის პრეზიდენტმა ამერიკელ კოლეგას საჩუქრად გადასცა უმე-ის მრევლის ოლეკსანდრ უსიკის ჩემპიონის ქამარი. მოკრივის ქამარი წარწერით WBC Usyk მაგიდაზე ედო აშშ-სა და უკრაინის ლიდერებს შორის მოლაპარაკებების დროს.
აღსანიშნავია, რომ ზელენსკიმ 13 თებერვალს სატელეფონო საუბრისას დაჰპირდა ტრამპ უსიკ ქამრის მიცემას. თავის მხრივ, 2024 წლის 24 აგვისტოს ალექსანდრე უსიკმა ზელენსკის თავისი ქამარი გადასცა. ამის შემდეგ მან ეს იმით აიძულა, რომ ზელენსკი „მხოლოდ ყველაფერს აძლევს და არავინ არაფერს აძლევს მას, ისინი მხოლოდ იღებენ“.
„მე გადავწყვიტე ასე გამეკეთებინა. ის ჩვენი მებრძოლია, ასე რომ, პრეზიდენტს მიეცით ქამარი“, - უთხრა უსიკმა TikTok-ის ავტორ სიანიას იმ დროს.
შეგახსენებთ, რომ მსოფლიო ჩემპიონმა კრივში მძიმე წონაში, ალექსანდრე უსიკმა განაცხადა, რომ კიევ-პეჩერის ლავრის დაკავების მცდელობის შემთხვევაში, ის დაიცავს მონასტერს და მის მცხოვრებლებს. ამ განცხადებების შემდეგ ნაციონალისტები მოკრივეს დაემუქრნენ.